Gregory Portland

10/29/20-10/31/20
Number of Schools: 34

CONG - Congress

Number of Entries: 19

Place
Team
School

1st
Kenneth Kalu
Pflugerville High School

2nd
Valeria Bautista
Harlingen HS South

4th
Roopa Bindingnavele
W B Ray High School

5th
Katy Thorpe
W B Ray High School

6th
Genevieve Cox
W B Ray High School

LD - Lincoln Douglas

Number of Entries: 17

Place
Team
School

1st
Mateo Rios
Banquete High School

2nd
John Cooper
Tuloso Midway High School

Semis
Jackeline Zapata
Tuloso Midway High School

Semis
Braden Schleicher
Rockhurst High School

Quarters
Aditya Nair
Round Rock High School

Quarters
Kaidyn Nelson
Harlingen HS South

Quarters
Rushil Chetty
Strake Jesuit College Preparatory

Quarters
Nathaniel Lombardo
Tuloso Midway High School

DX - Domestic Extemp

Number of Entries: 18

Place
Team
School

1st
Jackeline Zapata
Tuloso Midway High School

2nd
Laura Li
W B Ray High School

3rd
Elizabeth Garcia
W B Ray High School

4th
Jace Allen
Tuloso Midway High School

5th
Baden Russell
L C Anderson High School

6th
Ariana Esquivel
Tuloso Midway High School

DI - Dramatic Interp

Number of Entries: 40

Place
Team
School

1st
Alexa Strubhart
Harlingen High School

2nd
Jeremy Kohler
Winston Churchill HS

3rd
Tristan Flores
Harlingen High School

4th
Benjamin Trevino
Harlingen High School

5th
Evyen Castillo
Harlingen High School

6th
Xavier Ruiz
Corpus Christi Carroll High School

DA - Duet Acting

Number of Entries: 16

Place
Team
School

1st
Alexa Strubhart
Benjamin Trevino
Harlingen High School

2nd
Charlotte Hughes
Emily Weston
Harlingen High School

3rd
Lauren Bender
Tristan Flores
Harlingen High School

4th
Rebecca Ramirez
Emily Villarreal
Corpus Christi Carroll High School

5th
Sarah Urbina
Summer Lucio
Harlingen High School

6th
Zackary Viegas
Sonya Garza
Harlingen High School

DUO - Duo Interpretation

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Thaddeus Baker
Logan Lowery
Melissa High School

2nd
Belton Gaar
Karenina Osuna
Winston Churchill HS

3rd
Brooklyn Phillips
Meredith Paschal
Bixby High School

4th
Issa Correa
Ana Gutierrez
PSJA Early College High School

5th
Jose Esquivel
Nevaeh Ledesma
Tuloso Midway High School

6th
Marc Miller
Hannah Henderson
Tuloso Midway High School

HI - Humorous Interp

Number of Entries: 31

Place
Team
School

1st
Tristan Flores
Harlingen High School

2nd
Nativity Poe
Harlingen High School

3rd
Kunal Sawhney
Garland High School

4th
Summer Lucio
Harlingen High School

5th
Alek Zabel Araguz
Harlingen HS South

6th
Shina Yang
Grand Prairie High School

INFO - Informative Speaking

Number of Entries: 19

Place
Team
School

1st
Rita Abou Jawde
The Pembroke Hill School

2nd
Mary Abou Jawde
The Pembroke Hill School

3rd
Yafah Russek
Harlingen HS South

4th
Shreya Komire
Tuloso Midway High School

5th
Ana Gutierrez
PSJA Early College High School

6th
Issa Correa
PSJA Early College High School

IX - International Extemp

Number of Entries: 11

Place
Team
School

1st
Kenneth Kalu
Pflugerville High School

2nd
Joseph Garza
Pflugerville High School

3rd
Shreya Komire
Tuloso Midway High School

4th
John Cooper
Tuloso Midway High School

5th
Connor Sale
Melissa High School

6th
Trey Cooper
Tuloso-Midway Middle School

OO - Original Oratory

Number of Entries: 28

Place
Team
School

1st
Sofia Gill
Garland High School

2nd
Christina Banda
Harlingen High School

3rd
Sungjoo Yoon
Burbank Senior HS

4th
Matthew Salinas
PSJA Early College High School

5th
Gonzalo Delgado
Robert Vela

6th
Isabelle Goodall
Cypress Ranch High School

POI - Program Oral Interpretation

Number of Entries: 14

Place
Team
School

1st
Tristan Flores
Harlingen High School

2nd
Charlotte Hughes
Harlingen High School

3rd
Emily Weston
Harlingen High School

4th
Benjamin Trevino
Harlingen High School

5th
Gonzalo Delgado
Robert Vela

6th
Issa Correa
PSJA Early College High School