Spring Woods Tournament

10/28/20-10/31/20
Number of Schools: 65

SWCD - Spring Woods Congressional Debate

Number of Entries: 58

Place
Team
School

1st
Alex Zhang
Stratford

2nd
Gabriel Uribe
Lake Creek High School

3rd
Evelyn Conway
AandM Consolidated High School

4th
Kylan Chen
Tompkins High School

5th
Josh Mahato
Seven Lakes High School

6th
Andy Shen
Bob Lanier Middle School

7th
Isaiah Sohn
Velásquez-Liangyi Leadership Academy

8th
Lauren Clark
Stratford

9th
Allison Yang
The Kinkaid School

10th
Parth Nikumbh
Seven Lakes High School

11th
Sidharth Nair
Seven Lakes High School

12th
Arya Yadagiri
Dulles High School

VPF - Varsity Public Forum

Number of Entries: 33

Place
Team
School

Quarters
Arthur Ian Tran
Franklin Wu
Lamar

Quarters
Chloe Pineda
Katherine Yue
Dulles High School

Quarters
Jadon Zheng
Aidan Zhu
Dulles High School

Quarters
Neha Zaheer
Ali Syed
Elkins High School

Quarters
Susant chunduri
Aryan Bavera
Forsyth High

Quarters
Srihitha Valluri
Pooja Dave
Tompkins High School

Quarters
Ruby Wu
Harshita Inaganti
Seven Lakes High School

Quarters
Aidan Dougherty
Dawn Babikir
North Kansas City High School

SWDX - Spring Woods Domestic Extemp

Number of Entries: 63

Place
Team
School

1st
Kyle Huang
Louis D. Brandeis

2nd
Keith Maben
Wilcox High School

3rd
Maria Cheng
St John's School

4th
Meghan Flanaghan
Friendswood High School

5th
Min Ko
Mayde Creek High School

6th
Willy Njeru
Seven Lakes High School

Semis
Ivan Nie
Katy Speech and Debate Academy

Semis
Jaylon Ma
Katy Speech and Debate Academy

Semis
Mandy Huang
Katy Speech and Debate Academy

Semis
Abhishta Thota
Tompkins High School

Semis
Kannaa Chockalingam
Tompkins High School

Semis
Loukya Kotla
Tompkins High School

Semis
Ananya Das
St John's School

Semis
Brandt Peterson
St. Thomas HS

Semis
Megan McGroder
Lake Creek High School

Semis
Emma Heintz
Friendswood High School

Semis
Elaina Moss
Friendswood High School

Semis
John Richardson
Friendswood High School

Semis
Marshall Prince
Friendswood High School

Semis
Isabella Zarate
Seven Lakes High School

SWDI - Spring Woods Dramatic Interp

Number of Entries: 55

Place
Team
School

1st
Esmeralda Trevino
Harlingen HS South

2nd
Ellen Joseph
Brandon Valley High School

3rd
Kole Kibler
Harlingen HS South

4th
Claire Caven
Reagan HS

4th
Fejiro Oweh
South Grand Prairie High School

4th
Natalia Simons
South Grand Prairie High School

7th
Amy Marquez
Alief Early College High School

8th
Augustus Boettcher
St. Thomas HS

Semis
McKenna Walter
The Woodlands High School

Semis
Victoria Hu
Seven Lakes High School

Semis
Cesar Palacios
Tuloso Midway High School

Semis
James Garcia
Tuloso Midway High School

Semis
Lauren Cavada
Tuloso Midway High School

Semis
Charlotte Fairfield
Houston Memorial High School

Semis
John Ingersoll
Houston Memorial High School

Semis
Christopher Heiskell
Harlingen HS South

Semis
Cadee Velasquez
Harlingen HS South

Semis
Jorge Gonzales
Harlingen HS South

Semis
Destiny Smith
South Grand Prairie High School

Semis
Elijah Wilson
South Grand Prairie High School

Semis
Gavin Marsicano
South Grand Prairie High School

Semis
Shreya Jariwala
South Grand Prairie High School

Semis
Sophia Mathison
South Grand Prairie High School

Semis
Virginia Hinojosa
South Grand Prairie High School

SWDA - Spring Woods Duet Acting

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Toneelea Shaftner
Devin Randle
Spring High School

2nd
Brooklyn Phillips
Meredith Paschal
Bixby High School

3rd
Meaghan Blackburn
McKenna Burns
Harlingen HS South

4th
Zoe Taylor
Julian Mannings
Spring High School

5th
Lindsey Guilford
Taylor Boss
Henry Clay High School

6th
Noah Tovar
Ysabella Valadez
Angleton High School

SWDUO - Spring Woods Duo Interp

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Augustus Boettcher
Patrick Pham
St. Thomas HS

2nd
Rebecca Jackson
Jordyn Wardsworth
Spring High School

3rd
Prachi Rajput
Laasya Gandikota
Seven Lakes High School

4th
Toneelea Shaftner
Abel Torres
Spring High School

5th
Lindsey Guilford
Taylor Boss
Henry Clay High School

6th
Brooklyn Phillips
Meredith Paschal
Bixby High School

SWFX - Spring Woods Foreign Extemp

Number of Entries: 27

Place
Team
School

1st
Natalie Pang
Seven Lakes High School

2nd
Asher Moss
West Palm Beach Independent

3rd
Devon Schwartz
Stratford

4th
Nicole He
Seven Lakes High School

5th
Yasmeen Hanon
North Kansas City High School

6th
Kalina Peneva
Bellaire

SWHI - Spring Woods Humorous Interp

Number of Entries: 58

Place
Team
School

1st
James Garcia
Tuloso Midway High School

2nd
Alesandra Caceres
Tuloso Midway High School

3rd
Amanda Liu
Velásquez-Liangyi Leadership Academy

4th
Kole Kibler
Harlingen HS South

5th
Dominic Gross
South Grand Prairie High School

6th
Otto Lowe
South Grand Prairie High School

7th
Lorena San Pedro
Tuloso Midway High School

8th
Dakota Jackson
South Grand Prairie High School

Semis
Audrey Irwin
Reagan HS

Semis
Kathy He
Reagan HS

Semis
Jordyn Wardsworth
Spring High School

Semis
Toneelea Shaftner
Spring High School

Semis
Zoe Taylor
Spring High School

Semis
Abi Colburn
The Woodlands High School

Semis
Jared Engh
East Ridge High School

Semis
Natalie Engh
East Ridge High School

Semis
Lindsey Guilford
Henry Clay High School

Semis
Andrew Li
Seven Lakes High School

Semis
Marysa Lozano
Tuloso Midway High School

Semis
Katherine Watkins
Brandon Valley High School

Semis
Ryle Lawson
J. Frank Dobie High School

Semis
Alexander Wilson
South Grand Prairie High School

Semis
Cora Tygart
South Grand Prairie High School

Semis
Jennifer Gonzalez
South Grand Prairie High School

Semis
Leonardo Camarena
South Grand Prairie High School

Semis
Tracy Nguyen
South Grand Prairie High School

Semis
Kevin Tsai
Velásquez-Liangyi Leadership Academy

SWIS - Spring Woods Informative Speaking

Number of Entries: 38

Place
Team
School

1st
Zahra Virani
Clear Brook High School

2nd
Patrick Pham
St. Thomas HS

3rd
Kahani Malhotra
The Village High School

4th
Meghan Flanaghan
Friendswood High School

5th
Angela Yang
Velásquez-Liangyi Leadership Academy

6th
Adrian Baek
Velásquez-Liangyi Leadership Academy

SWOO - Spring Woods Original Oratory

Number of Entries: 47

Place
Team
School

1st
Kahani Malhotra
The Village High School

2nd
Sneha Elangovan
William B Travis High School

3rd
Yasmeen Hanon
North Kansas City High School

4th
Aditi Iyer
The Village High School

5th
Emma Zhou
Houston Memorial High School

6th
Esmeralda Trevino
Harlingen HS South

SWPOI - Spring Woods Program of Oral Interpretation

Number of Entries: 26

Place
Team
School

1st
Marysa Lozano
Tuloso Midway High School

2nd
Nicholas Bennett
South Grand Prairie High School

3rd
Esmeralda Trevino
Harlingen HS South

4th
Luke McLane
St. Thomas HS

5th
Meah Matherne
Houston Memorial High School

6th
Kaylee Flowers
Alief Elsik High School