Memorial Tournament

10/28/20-10/31/20
Number of Schools: 65

MEMCD - Memorial Congressional Debate

Number of Entries: 59

Place
Team
School

1st
Natalie Pang
Seven Lakes High School

2nd
Alex Zhang
Stratford

3rd
Khanh Dang
Lamar

3rd
Jared Lee
Spring Woods High School

5th
Isabella Zarate
Seven Lakes High School

6th
Parth Nikumbh
Seven Lakes High School

6th
Sidharth Nair
Seven Lakes High School

6th
Evelyn Conway
A and M Consolidated High School

9th
Lauren Clark
Stratford

10th
Chukwubuikem Madu
Lamar

11th
David Sun
Jordan High School

12th
Bella Nolan
A and M Consolidated High School

VCX - Varsity Cross Examination

Number of Entries: 13

Place
Team
School

1st
Adrienne Li
Ashley Sheng
Dulles High School

2nd
Adarsh Agrawal
Ved Ganesh
Dulles High School

Semis
Mahika Dawar
Leena Joshi
Dulles High School

Semis
Veeru Misra
Bhargav Vaidya
Dulles High School

VLD - Varsity Lincoln Douglas

Number of Entries: 56

Place
Team
School

1st
Rhea Biswas
Dulles High School

2nd
Daniel Xu
Houston Memorial High School

Semis
Alisa Ali
Dulles High School

Semis
Antonio Arguelles
Clear Lake HS

Quarters
Rohan Mahendru
Lamar

Quarters
Ashely Kurian
Dulles High School

Quarters
Justin Li
Dulles High School

Quarters
Iris Cheng
Seven Lakes High School

Octos
Anirudh Bansal
Elkins High School

Octos
Jay Natarajan
The Village High School

Octos
Catherine Wang
Tompkins High School

Octos
Kate Vo
St John's School

Octos
Adrian Sendejas
Texas City High School

Octos
Isaiah Hall
Clear Brook High School

Octos
Christopher Miller
Strake Jesuit College Preparatory

Octos
Aden Bernstein
Houston Memorial High School

VPF - Varsity Public Forum

Number of Entries: 33

Place
Team
School

1st
Jadon Zheng
Aidan Zhu
Dulles High School

2nd
Ruby Wu
Harshita Inaganti
Seven Lakes High School

Semis
Arthur Ian Tran
Franklin Wu
Lamar

Semis
Aidan Dougherty
Dawn Babikir
North Kansas City High School

Quarters
Chloe Pineda
Katherine Yue
Dulles High School

Quarters
Neha Zaheer
Ali Syed
Elkins High School

Quarters
Susant chunduri
Aryan Bavera
Forsyth High

Quarters
Pranav Rajkumar
Arjun Bhowmik
Seven Lakes High School

MEMDX - Memorial Domestic Extemp

Number of Entries: 69

Place
Team
School

1st
Willy Njeru
Seven Lakes High School

2nd
Meghan Flanaghan
Friendswood High School

3rd
Ananya Das
St John's School

4th
Kyle Huang
Louis D. Brandeis

5th
Lucas Salaberry
Lamar

6th
Jacob Smith
Friendswood High School

7th
Hana Perez
Tompkins High School

8th
Mohammad Zaidi
Mayde Creek High School

Semis
Erin Paul
Hebron High School

Semis
Hamna Yousafzai
Jordan High School

Semis
Maya Keddington
Jordan High School

Semis
Loukya Kotla
Tompkins High School

Semis
Anthony Marine
Lake Creek High School

Semis
Isabella Price
Lake Creek High School

Semis
Kelsey Walker
Lake Creek High School

Semis
Smriti Jasti
Round Rock High School

Semis
Arnav Goel
Friendswood High School

Semis
Christine Chacko
Friendswood High School

Semis
Emma Heintz
Friendswood High School

Semis
John Richardson
Friendswood High School

Semis
Madison Clayton
Friendswood High School

Semis
Min Ko
Mayde Creek High School

Semis
Lauren Jones
William B Travis High School

Semis
Samuel Klawitter
William B Travis High School

MEMDI - Memorial Dramatic Interp

Number of Entries: 54

Place
Team
School

1st
Lauren Cavada
Tuloso Midway High School

2nd
James Garcia
Tuloso Midway High School

3rd
Kole Kibler
Harlingen HS South

4th
Esmeralda Trevino
Harlingen HS South

5th
Oluwadara Adebanjo
Alief Elsik High School

6th
Jorge Gonzales
Harlingen HS South

7th
Terrell Joyner
South Grand Prairie High School

8th
Eriel Perrodin
South Grand Prairie High School

Semis
Morgan Heffernan
Bixby High School

Semis
Claire Caven
Reagan HS

Semis
Kayla Armbruster
Reagan HS

Semis
Caroline Hsu
The Village High School

Semis
Wiley Sadlier
The Woodlands High School

Semis
Aditri Chowdhury
Seven Lakes High School

Semis
Oluwatofunmi Jewesimi
Seven Lakes High School

Semis
Victoria Hu
Seven Lakes High School

Semis
Alexia Lara
Spring Woods High School

Semis
Christopher Heiskell
Harlingen HS South

Semis
Cadee Velasquez
Harlingen HS South

Semis
Addyson Marsicano
South Grand Prairie High School

Semis
Elijah Wilson
South Grand Prairie High School

Semis
Gavin Marsicano
South Grand Prairie High School

Semis
Natalia Simons
South Grand Prairie High School

Semis
Shreya Jariwala
South Grand Prairie High School

MEMDA - Memorial Duet Acting

Number of Entries: 12

Place
Team
School

1st
Toneelea Shaftner
Devin Randle
Spring High School

2nd
Lindsey Guilford
Taylor Boss
Henry Clay High School

3rd
Meaghan Blackburn
McKenna Burns
Harlingen HS South

4th
Noah Tovar
Ysabella Valadez
Angleton High School

5th
Brooklyn Phillips
Meredith Paschal
Bixby High School

6th
Jacquelyn Klay
Jocelyn Bonds
Nimitz High School

MEMDUO - Memorial Duo Interp

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Augustus Boettcher
Patrick Pham
St. Thomas HS

2nd
Rebecca Jackson
Jordyn Wardsworth
Spring High School

3rd
Toneelea Shaftner
Abel Torres
Spring High School

4th
Lindsey Guilford
Taylor Boss
Henry Clay High School

5th
Iliana Chavez
Julia Gilbertson
Spring High School

6th
Brooklyn Phillips
Meredith Paschal
Bixby High School

MEMFX - Memorial Foreign Extemp

Number of Entries: 21

Place
Team
School

1st
Devon Schwartz
Stratford

2nd
Liliana Molis
Friendswood High School

3rd
Nicole He
Seven Lakes High School

4th
Hannah Aaronson
Tompkins High School

5th
Max Liu
Tompkins High School

6th
Daniel Reynozo
Cypress Creek HS

MEMHI - Memorial Humorous Interp

Number of Entries: 50

Place
Team
School

1st
Alesandra Caceres
Tuloso Midway High School

2nd
Otto Lowe
South Grand Prairie High School

3rd
Dominic Gross
South Grand Prairie High School

4th
James Garcia
Tuloso Midway High School

5th
Bruce Gonzales
Harlingen HS South

6th
Benjamin Laffey
South Grand Prairie High School

MEMIS - Memorial Informative Speaking

Number of Entries: 33

Place
Team
School

1st
Andrea Gonzalez
J. Frank Dobie High School

2nd
Neha Allada
Tompkins High School

3rd
Prachi Rajput
Seven Lakes High School

4th
Taylor Whitley
Spring Woods High School

5th
Jesus Velasquez
Clear Brook High School

6th
Kennadi Rushing
Spring Woods High School

MEMOO - Memorial Original Oratory

Number of Entries: 48

Place
Team
School

1st
Lorena San Pedro
Tuloso Midway High School

2nd
Zayn Malik
St John's School

3rd
Esmeralda Trevino
Harlingen HS South

4th
Grace Fyfe
Spring Woods High School

5th
Madison Adam
Bixby High School

6th
Sarah Barrow
A and M Consolidated High School

MEMPOI - Memorial Program of Oral Interpretation

Number of Entries: 21

Place
Team
School

1st
Marysa Lozano
Tuloso Midway High School

2nd
Kole Kibler
Harlingen HS South

3rd
Kaylee Flowers
Alief Elsik High School

4th
Monica Nag
Tompkins High School

5th
Cesar Palacios
Tuloso Midway High School

6th
Brendan Cisneros
Harlingen HS South

WSD - World Schools Debate

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Rodrigo Trujillo
Ebenezer Appiah
Omar Ramirez
Alief Elsik High School

2nd
Janine Abad
Nicolas Carossino
Carmela Asmar
Nilaya Patel
Neha Rao
Seven Lakes High School

Semis
jack monday
Kaveen Shah
Wills Leighton
Catherine Gordon
The Kinkaid School

Semis
Alexandra Gioukaris
Anagha Tirumalai
Abdelmadjid Zedira
Neha Allada
Tompkins High School