Austin High

10/22/20-10/24/20
Number of Schools: 24

CD - Congressional Debate

Number of Entries: 19

Place
Team
School

1st
Elijah Kleinman
L C Anderson High School

2nd
Eliza Avramova
L C Anderson High School

3rd
Harley Pitts
Midland Lee HS

4th
Charlotte Delany
McNeil High School

5th
Cassandra Podnar
McNeil High School

6th
Amulya Ganta
Midland Lee HS

VLD - Varsity LD Debate

Number of Entries: 27

Place
Team
School

1st
Anshul Gulati
McNeil High School

2nd
Anastasia Keeler
Westlake

Semis
Vratin Mankidy
Strake Jesuit College Preparatory

Semis
Michael Stuckert
Strake Jesuit College Preparatory

Quarters
Yara Mustafa
McNeil High School

Quarters
Jet Sun
Strake Jesuit College Preparatory

Quarters
Harvey Zhu
Strake Jesuit College Preparatory

Quarters
Karan Shah
Strake Jesuit College Preparatory

VPF - Varsity PF Debate

Number of Entries: 26

Place
Team
School

1st
Jackie Ku
Christopher Karmonik
Strake Jesuit College Preparatory

2nd
Nicolas Valladolid
Joshua Martinez
Strake Jesuit College Preparatory

Semis
Alan Chu
Aneesh Kondagunturi
Westlake

Semis
Melanie Garza
Ethan Nguyen
Hendrickson High School

Quarters
Ruth Martin
Sujith Alluru
Vista Ridge High School

Quarters
Bond Hassen
Beck Hassen
Strake Jesuit College Preparatory

Quarters
Cooper Parcus
Walker Turley
Strake Jesuit College Preparatory

Quarters
Santiago Malpica Calleja
Mckenzie Morris
Vista Ridge High School

DX - Domestic Extemp (DX)

Number of Entries: 18

Place
Team
School

1st
Kendall Meachum
L C Anderson High School

2nd
Ben Coleman
L C Anderson High School

3rd
Baden Russell
L C Anderson High School

4th
Melanie Garza
Hendrickson High School

5th
Taylor Moon
Royse City High School

6th
Zoe Klein
L C Anderson High School

DI - Dramatic Interpretation

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Dionne Onyemaizu
Midland Lee HS

2nd
Keren Ortega
Midland Senior High School

3rd
Addison Cummings
Westlake

4th
Vanessa Trevino
North Mesquite High School

5th
Sam Mayers
Westlake

6th
Sheridan Lucas
West Hardin

Duo - Duo Interpretation

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Arlo Craft
Xander Stockstill
James Bowie High School

2nd
Kaitlyn Johnson
Lucy Evans
James Bowie High School

3rd
Connor Snow
Jaden Davis
James Bowie High School

4th
Gabriel Watts
Javier Lozano
James Bowie High School

5th
Katie Carrabine
Zoey Salter
James Bowie High School

6th
Caroline Cullinane
Sophie Chasen
James Bowie High School

FX - Foreign Extemp (FX)

Number of Entries: 11

Place
Team
School

1st
Audrey Fife
Hendrickson High School

2nd
Carter Hull
L C Anderson High School

3rd
David Contreras
Royse City High School

4th
Elijah Kleinman
L C Anderson High School

5th
Tobias Slatken
Trinity School of Midland

6th
Lucas Flores
Hendrickson High School

HI - Humorous Interpretation

Number of Entries: 11

Place
Team
School

1st
Sam Mayers
Westlake

2nd
Lucas Wilcox
James Bowie High School

3rd
Megan Sewell
James Bowie High School

4th
Isabelle Cano
Hendrickson High School

5th
Abby Ramirez
Midland Senior High School

6th
Jadon Demetri
James Bowie High School

Info - Informative Speaking

Number of Entries: 15

Place
Team
School

1st
Lara Borges
L C Anderson High School

2nd
Alanna Howlett
L C Anderson High School

3rd
Danielle Bryden
Trinity School of Midland

4th
Addison Cummings
Westlake

5th
Carter Hull
L C Anderson High School

6th
Zoe Vardys
L C Anderson High School

OO - Original Oratory

Number of Entries: 20

Place
Team
School

1st
Sam Mayers
Westlake

2nd
Danielle Bryden
Trinity School of Midland

3rd
Zoe Vardys
L C Anderson High School

4th
Lara Borges
L C Anderson High School

5th
Kaitlyn Nash
Hendrickson High School

6th
Addison Cummings
Westlake

WSD - World Schools

Number of Entries: 6

Place
Team
School

2nd
Zachary Simchak
Valentin Thevoz
Shouro Shuvit
Westlake

2nd
Eli Craddock
Daniel Hearne
Chase Menjivar
Brett Banks
Dripping Springs High School