Cy Lakes/Cy Ridge Swing

10/22/21-10/23/21
Number of Schools: 44

RAMCD - Ram Congressional Debate (Saturday)

Number of Entries: 33

Place
Team
School

1st
Sanjay Senthilvelan
Tompkins High School

2nd
Theo Hunt
Bellaire

3rd
Parth Nikumbh
Seven Lakes High School

4th
Manas Pathak
Seven Lakes High School

5th
Khanh Dang
Lamar High School

6th
Fadhil Lawal
Seven Lakes High School

7th
Keshav Kumar
Tompkins High School

8th
Lauren Clark
Stratford

SPACD - Spartan Congressional Debate (Friday)

Number of Entries: 46

Place
Team
School

1st
Jesus Silva
Spring Woods High School

2nd
Bella Nolan
A and M Consolidated High School

3rd
Lauren Clark
Stratford

4th
Iris Cheng
Seven Lakes High School

5th
Khanh Dang
Lamar High School

6th
Cristopher Melendez
Spring Woods High School

7th
Sanjay Senthilvelan
Tompkins High School

8th
Sara Garcia
Spring Woods High School

VCX - Varsity Cross Examination

Number of Entries: 16

Place
Team
School

1st
Amy Poe
Joyce Qian
Memorial High School

2nd
Egan Wang
Ethan Choi
Katy Taylor High School

Semis
Eiddin Ahmed
Jeremiah Jolivette
Heights High School

Semis
Audrey Koo
Abby Ahuero
The Kinkaid School

Quarters
Ishaan Muchhala
Pratham Setia
Elkins High School

Quarters
Alice Waters
Olivia Kuffner
Heights High School

Quarters
Matthew Li
Max Gu
Memorial High School

Quarters
Ivan Ting
Jeremy Tu
Memorial High School

VLD - Varsity Lincoln Douglas

Number of Entries: 25

Place
Team
School

1st
Veeru Misra
Ridge Point High School

2nd
Cindy Cui
Carnegie Vanguard High School

Semis
Leon Sakata
Carnegie Vanguard High School

Semis
Kyra Terez
William B Travis High School

Quarters
Hannah Baetge
A and M Consolidated High School

Quarters
Zitong Wang
Elkins High School

Quarters
Grayson Fischer
Northland Christian School

Quarters
Arlin Birkby
Seven Lakes High School

VPF - Varsity Public Forum

Number of Entries: 26

Place
Team
School

1st
Mimi Bhalla
Brooke Blanton
Duchesne Academy Of The Sacred Heart

2nd
Tharun Nayar
Sayok Bose
Elkins High School

Semis
Claire Wang
Melinda Li
A and M Consolidated High School

Semis
Srihitha Valluri
Pooja Dave
Tompkins High School

Quarters
Varun Manickam
Rayleigh Nam
Bellaire

Quarters
Emily Wang
Fatima Younus
Clear Creek High School

Quarters
Naman Janga
Rithvik Edupuganti
Elkins High School

Quarters
Christopher Lee
Seongwon Park
Seven Lakes High School

RAMDX - Ram Domestic Extemp (Saturday)

Number of Entries: 28

Place
Team
School

1st
Sachit Devaraj
Tompkins High School

2nd
Daniel Rupawalla
Tompkins High School

3rd
Jaylon Ma
Tompkins High School

4th
Nihilesh Pari
Jordan High School

5th
Kate Njeru
Seven Lakes High School

6th
Tyler Crivella
Seven Lakes High School

RAMDI - Ram Dramatic Interp

Number of Entries: 22

Place
Team
School

1st
Benjamin Trevino
Harlingen High School

2nd
Charlotte Hughes
Harlingen High School

3rd
Kole Kibler
Harlingen HS South

4th
Lauren Bender
Harlingen High School

5th
Kayla Acosta
Harlingen High School

6th
Laasya Gandikota
Seven Lakes High School

RAMDA - Ram Duet Acting

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Lauren Bender
Summer Lucio
Harlingen High School

2nd
Tristan Flores
Benjamin Trevino
Harlingen High School

3rd
Evyen Castillo
Charlotte Hughes
Harlingen High School

4th
Vimala Nair
Sofia Barreda
Langham Creek

5th
Cesar Quintanilla
Edgar Sanchez
Cypress Park High School

6th
Alexandra Goel
Alexa Reid
Jordan High School

RAMDUO - Ram Duo Interp

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Adrianna Rodriguez
Christopher Heiskell
Harlingen HS South

2nd
Esmeralda Trevino
Kole Kibler
Harlingen HS South

3rd
Charlotte Hughes
Benjamin Trevino
Harlingen High School

4th
Lauren Bender
Tristan Flores
Harlingen High School

5th
Alek Zabel Araguz
Jorge Gonzales
Harlingen HS South

6th
Evyen Castillo
Summer Lucio
Harlingen High School

RAMFX - Ram Foreign Extemp (Saturday)

Number of Entries: 20

Place
Team
School

1st
Max Liu
Tompkins High School

2nd
Ella Jackson
Katy Taylor High School

3rd
Janaki Sankar
Tompkins High School

4th
Jason Zhao
Seven Lakes High School

5th
Valentina Rivas Labarca
Jordan High School

RAMHI - Ram Humorous Interp

Number of Entries: 12

Place
Team
School

1st
Alek Zabel Araguz
Harlingen HS South

2nd
Tristan Flores
Harlingen High School

3rd
Summer Lucio
Harlingen High School

4th
Benjamin Trevino
Harlingen High School

5th
Edgar Sanchez
Cypress Park High School

6th
Cam'Ron Bailey
Bridgeland High School

RAMINF - Ram Informative Speaking

Number of Entries: 17

Place
Team
School

1st
Justin Schnitzer
Langham Creek

2nd
Prachi Rajput
Seven Lakes High School

3rd
Vivienne Luu
Katy Taylor High School

4th
Maya Quiroz
A and M Consolidated High School

5th
Adithi Reddy
Jersey Village High School

6th
Sofia Barreda
Langham Creek

RAMOO - Ram Original Oratory

Number of Entries: 26

Place
Team
School

1st
Adithi Reddy
Jersey Village High School

2nd
Kate Njeru
Seven Lakes High School

3rd
Avanthi Reddy
Jersey Village High School

4th
Carlos Lozano
Cypress Lakes High School

5th
Olivia Lopes
Seven Lakes High School

6th
Jennifer Zhu
Seven Lakes High School

RAMPOI - Ram Program of Oral Interpretation

Number of Entries: 21

Place
Team
School

1st
Zackary Krause
Bridgeland High School

2nd
Christopher Heiskell
Harlingen HS South

3rd
Alek Zabel Araguz
Harlingen HS South

4th
Motewogbola Awobokun
Jordan High School

5th
Kole Kibler
Harlingen HS South

6th
Esmeralda Trevino
Harlingen HS South

SPADX - Spartan Domestic Extemp (Friday)

Number of Entries: 34

Place
Team
School

1st
Jaylon Ma
Tompkins High School

2nd
Sachit Devaraj
Tompkins High School

3rd
Daniel Rupawalla
Tompkins High School

4th
Vivienne Luu
Katy Taylor High School

5th
Kate Njeru
Seven Lakes High School

6th
Sebastian Guevara
Spring Woods High School

SPADI - Spartan Dramatic Interp

Number of Entries: 28

Place
Team
School

1st
Benjamin Trevino
Harlingen High School

2nd
Adrianna Rodriguez
Harlingen HS South

3rd
Denise Marin
Spring Woods High School

4th
Kole Kibler
Harlingen HS South

5th
Aeon Chen
Tompkins High School

6th
Tristan Flores
Harlingen High School

SPADA - Spartan Duet Acting

Number of Entries: 11

Place
Team
School

1st
Tristan Flores
Benjamin Trevino
Harlingen High School

2nd
Evyen Castillo
Charlotte Hughes
Harlingen High School

3rd
Vimala Nair
Sofia Barreda
Langham Creek

4th
Jayden Medellin
Nasim Aleem
Jersey Village High School

5th
Ethan Ratcliff
Joshua Mireles
Jersey Village High School

6th
Harrison Fortson
Zacaria Washington
Jersey Village High School

SPADUO - Spartan Duo Interp

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Esmeralda Trevino
Kole Kibler
Harlingen HS South

2nd
Charlotte Hughes
Benjamin Trevino
Harlingen High School

3rd
Adrianna Rodriguez
Christopher Heiskell
Harlingen HS South

4th
Ethan Ratcliff
Joshua Mireles
Jersey Village High School

5th
Lauren Bender
Tristan Flores
Harlingen High School

6th
Laasya Gandikota
Prachi Rajput
Seven Lakes High School

SPAFX - Spartan Foreign Extemp (Friday)

Number of Entries: 12

Place
Team
School

1st
Meghana Kunapareddy
Tompkins High School

2nd
Abhishta Thota
Tompkins High School

3rd
Allison Yang
The Kinkaid School

4th
Pranav Kothur
Tompkins High School

5th
Max Liu
Tompkins High School

6th
Sidney Cherenfant
Cy-Fair High School

SPAHI - Spartan Humorous Interp

Number of Entries: 13

Place
Team
School

1st
Alek Zabel Araguz
Harlingen HS South

2nd
Tristan Flores
Harlingen High School

3rd
Bruce Gonzales
Harlingen HS South

4th
Benjamin Trevino
Harlingen High School

5th
Isaiah Liggins
Spring Woods High School

6th
Kaden Sanders
Alief Elsik High School

SPAIS - Spartan Informative Speaking

Number of Entries: 23

Place
Team
School

1st
Prachi Rajput
Seven Lakes High School

2nd
Taylor Whitley
Spring Woods High School

3rd
Ziyi Liu
Seven Lakes High School

4th
Justin Schnitzer
Langham Creek

5th
Angel Simiyu
Cypress Park High School

6th
Maxwell Pan
Jordan High School

SPAOO - Spartan Original Oratory

Number of Entries: 32

Place
Team
School

1st
Ziyi Liu
Seven Lakes High School

2nd
Karen Cui
Jordan High School

3rd
Meghana Kunapareddy
Tompkins High School

4th
Kate Njeru
Seven Lakes High School

5th
Apolline Brossard
Memorial High School

6th
Dylon Muse
Cypress Park High School

SPAPOI - Spartan Program of Oral Interpretation

Number of Entries: 22

Place
Team
School

1st
Oluwadara Adebanjo
Alief Elsik High School

2nd
Esmeralda Trevino
Harlingen HS South

3rd
Christopher Heiskell
Harlingen HS South

4th
Alek Zabel Araguz
Harlingen HS South

5th
Motewogbola Awobokun
Jordan High School

6th
Desirea Cavazos
Cypress Park High School

WSD - World Schools Debate

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Kallee Nelson
Claire Schulter
Morgan Sumrow
Camille Downey
Northland Christian School

2nd
Mehak Uppal
Nitya Batchu
Mariana De la Garza
Yiqiao Huang
Seven Lakes High School

Semis
Benjamin Prewitt
Karyss Nichols
Diksha Kurwa
Roseliane Corona
Rayn Majeed
Cy-Fair High School

Semis
Cooper Armstrong
Shreya Marimuthu
Jada Ogueh
Avenlea Johnson
Angela Liu
Jordan High School