PSJA Southwest

10/1/20-10/3/20
Number of Schools: 45

CONG - Congress

Number of Entries: 18

Place
Team
School

1st
Jackeline Zapata
Tuloso Midway High School

2nd
Alek Zabel Araguz
Harlingen HS South

3rd
Jace Allen
Tuloso Midway High School

4th
Elizabeth Jordan
La Vernia High School

5th
Jake Wildenstein
La Vernia High School

6th
Wyatt Hall
La Vernia High School

LD - Lincoln Douglas

Number of Entries: 19

Place
Team
School

1st
Kaidyn Nelson
Harlingen HS South

2nd
William Walker
Sandra Day O'Connor HS

Semis
Gabriella Cantu
Winston Churchill HS

Semis
Antares Hofmann
Winston Churchill HS

Quarters
Angelica Pauls
London High School

Quarters
Sophia Lopez
Robert Vela

Quarters
Noah Al-Hassan
Sharyland High School

Quarters
Nathaniel Lombardo
Tuloso Midway High School

CX - Policy

Number of Entries: 12

Place
Team
School

1st
David Park
Neon Zheng
Midway High School

2nd
Alexandra Olmeda
Liana Mena
Robert Vela

Semis
Kennedy McDonald
Jada Dunn
Chapin High School

Semis
Shreya Komire
Jennifer Xac
Tuloso Midway High School

DX - Domestic Extemp

Number of Entries: 24

Place
Team
School

1st
Jackeline Zapata
Tuloso Midway High School

2nd
Jace Allen
Tuloso Midway High School

3rd
Joel Robertson
La Vernia High School

4th
Ariana Esquivel
Tuloso Midway High School

5th
Catherine Covarrubiaz
Tuloso Midway High School

6th
Christopher Heiskell
Harlingen HS South

DI - Dramatic Interp

Number of Entries: 61

Place
Team
School

1st
Kole Kibler
Harlingen HS South

2nd
Adrianna Rodriguez
Gutierrez Middle School of Arts and Sciences

3rd
Ellen Joseph
Brandon Valley High School

4th
Yessenia Sanchez
Orosi High School

5th
Alek Zabel Araguz
Harlingen HS South

6th
Bianca Rios
Gutierrez Middle School of Arts and Sciences

7th
Aiden Rios
Harlingen High School

8th
Veronica Cromer
Grand Prairie High School

Semis
Robert Ramsey
Richard B King HS

Semis
Jaelyn Knoll
Lake Travis High School

Semis
Jorge Gonzales
Harlingen HS South

Semis
Lauren Bender
Harlingen High School

Semis
Cadee Velasquez
Harlingen HS South

Semis
Evyen Castillo
Harlingen High School

Semis
Zackary Viegas
Harlingen High School

Semis
Kaitlyn Martinez
Richard B King HS

Semis
Isabella Cantu
Robert Vela

Semis
Alexa Strubhart
Harlingen High School

Semis
Giana Bojorquez
Harlingen High School

Semis
Leroy Zaller Jr
Harlingen High School

Semis
Gonzalo Delgado
Robert Vela

Semis
Lourdes Elizondo
PSJA Early College High School

Semis
Lillyanna Hernandez
Spring High School

Semis
George Matthew Gutierrez
Gutierrez Middle School of Arts and Sciences

DA - Duet Acting

Number of Entries: 6

Place
Team
School

DUO - Duo Interpretation

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Rebecca Jackson
Jordyn Wardsworth
Spring High School

2nd
Toneelea Shaftner
Abel Torres
Spring High School

3rd
Jobani Cid Altamirano
Milca Altamirano Torres
Orosi High School

4th
Brenda Flores
Fernanda Perez Aguirre
Orosi High School

5th
Isabella Cantu
Arturo Valenzuela
Robert Vela

6th
Issa Correa
Ana Gutierrez
PSJA Early College High School

HI - Humorous Interp

Number of Entries: 42

Place
Team
School

1st
Alek Zabel Araguz
Harlingen HS South

2nd
Alexandre Widman
Orosi High School

3rd
Kole Kibler
Harlingen HS South

4th
Summer Lucio
Harlingen High School

5th
Jayla Gossett
Grand Prairie High School

6th
Bruce Gonzales
Harlingen HS South

INFO - Informative Speaking

Number of Entries: 13

Place
Team
School

1st
Aniket Naravane
Lake Travis High School

2nd
Dana Garibaldi
James Nikki Rowe High School

3rd
Issa Correa
PSJA Early College High School

4th
Ana Gutierrez
PSJA Early College High School

5th
Ashley Hernandez
PSJA Early College High School

6th
John Cooper
Tuloso Midway High School

IX - International Extemp

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
John Cooper
Tuloso Midway High School

2nd
Elizabeth Jordan
La Vernia High School

3rd
Brady Klein
La Vernia High School

4th
Samantha Almand
La Vernia High School

5th
Ryan Bocanegra
La Vernia High School

6th
Kelsy Trejo
La Vernia High School

OO - Original Oratory

Number of Entries: 30

Place
Team
School

1st
Cesar Meza
Chapin High School

2nd
Casey Simpson
Agoura High School

3rd
Dana Garibaldi
James Nikki Rowe High School

4th
Esmeralda Trevino
Harlingen HS South

5th
Ana Gutierrez
PSJA Early College High School

6th
Emily Wang
ModernBrain

POI - Program Oral Interpretation

Number of Entries: 21

Place
Team
School

1st
Adrianna Rodriguez
Gutierrez Middle School of Arts and Sciences

2nd
Tristan Flores
Harlingen High School

3rd
Emily Weston
Harlingen High School

4th
Kole Kibler
Harlingen HS South

5th
Esmeralda Trevino
Harlingen HS South

6th
Charlotte Hughes
Harlingen High School