The 33rd Annual Klein High School TFA Tournament

11/10/20-11/14/20
Number of Schools: 18

VCong - Congressional Debate

Number of Entries: 21

Place
Team
School

1st
Haley Chokshi
Southlake Carroll

2nd
Jack Sibbett
Southlake Carroll

3rd
Jayden Sampat
St Thomas Aquinas

4th
Emily Moll
St Thomas Aquinas

5th
Matthew Letourneau
St Thomas Aquinas

6th
Tracy Baker
Klein Collins High School

VLD - Lincoln Douglas Debate Varsity

Number of Entries: 13

Place
Team
School

1st
Taylor Moon
Royse City High School

2nd
Larson Crank
Klein Collins High School

Semis
Alexander Lagos
Klein Cain High School Speech and Debate

Semis
Hasan Ansari
Klein Cain High School Speech and Debate

VPF - Public Forum Debate Varsity

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Ricky Reyna
Penelope Luna
Saint Mary's Hall

2nd
Isabella Cashman
Jessica Wathore
Klein Cain High School Speech and Debate

Semis
Catherine Walker
Caitlin-Rose Ibe
Tomball High School

Semis
Ava Raines
Nakiyah Borsadwala
Flower Mound High School

DX - Domestic Extemporaneous Speaking

Number of Entries: 16

Place
Team
School

1st
Ida Harried
Flower Mound High School

2nd
Taylor Moon
Royse City High School

3rd
Samyathi Katta
Flower Mound High School

4th
Eric Zalcman
Tomball High School

5th
Lauren Baltazar
Cy-Fair High School

6th
Karyss Nichols
Cy-Fair High School

DI - Dramatic Interpretation

Number of Entries: 14

Place
Team
School

1st
Claire Caven
Reagan HS

2nd
Kayla Armbruster
Reagan HS

3rd
Nicole Kaufeldt
Saint Mary's Hall

4th
Maren Lehman
Veterans Memorial High School San Antonio

5th
Lainey Hopkins
Saint Mary's Hall

6th
Isabella Mauri
Saint Mary's Hall

FX - Foreign Extemporaneous Speaking

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Avinash Chivakula
Flower Mound High School

2nd
Michael Hernandez
Royse City High School

3rd
Luke Wooten
Royse City High School

4th
David Contreras
Royse City High School

5th
Gabriela Robles
Royse City High School

6th
Korben Colley-Greer
Royse City High School

HI - Humorous Interpretation

Number of Entries: 12

Place
Team
School

1st
Kathleen Benson
Saint Mary's Hall

2nd
Audrey Irwin
Reagan HS

3rd
Kathy He
Reagan HS

4th
Angus McGoon
Saint Mary's Hall

5th
Chase Stinson
Reagan HS

6th
Caroline Coley
Saint Mary's Hall

Info - Informative Speaking

Number of Entries: 7

Place
Team
School

OO - Original Oratory

Number of Entries: 14

Place
Team
School

1st
Lara Weissmann
Saint Mary's Hall

2nd
Poojita Balusu
Jordan High School

3rd
Hiba Faruqi
Klein Collins High School

4th
Ally Carter
Saint Mary's Hall

5th
Grace Ogden
Saint Mary's Hall

6th
Klaridy Miller
Bob Lanier Middle School