Spartan Ram Cypress Ridge

10/21/20-10/24/20
Number of Schools: 54

RAMCD - Ram Congressional Debate (Saturday)

Number of Entries: 59

Place
Team
School

1st
Alexander Ilacqua
The Village High School

2nd
Parth Gupta
The Village High School

3rd
Matthew Tweden
Round Rock Christian Academy

4th
Joshua Cheng
Bellaire

5th
Scott Cricks
Bellaire

6th
Fida Ahmed
Seven Lakes High School

7th
Alejandra Rincon
Jordan High School

8th
Fadhil Lawal
Seven Lakes High School

9th
Rohan Bendapudi
The Village High School

10th
Laalasa Kella
Seven Lakes High School

11th
Samuel Johnson
Bellaire

12th
Lawrence Dietlein IV
William P. Clements High School

12th
Alejandro Flores
The Woodlands College Park

14th
Jake George
Bellaire

15th
Ahmad Raaiyan
Seven Lakes High School

16th
Mariana De la Garza
Seven Lakes High School

VCX - Varsity Cross Examination

Number of Entries: 19

Place
Team
School

1st
Leah Huerta
Cana Blanton
Winston Churchill HS

2nd
Adit Goel
Patrick Macasaet
Elkins High School

Semis
Ansha Khanna
Jessica John
Elkins High School

Semis
Gordie O'Rorke
Brooklyn King
Winston Churchill HS

Quarters
Bidushee Khan
Vanessa Baquerizo
Cypress Woods

Quarters
Ava Levine
Alexis Roades
Gulliver Prep

Quarters
Kelsey Do
Nicholas Indiero
Langham Creek

Quarters
Claire Davis
Natalie Stone
Winston Churchill HS

VLD - Varsity Lincoln Douglas

Number of Entries: 44

Place
Team
School

1st
Lilly Broussard
Northland Christian School

2nd
Casey Angell
Princeton High School

Semis
Regina Blenda
The Village High School

Semis
Sarah Gelfer
William P. Clements High School

Quarters
Ayush Manoj
Elkins High School

Quarters
Iris Cheng
Seven Lakes High School

Quarters
William Liaw
William P. Clements High School

Quarters
Lydian Zamarripa
Houston Academy for International Studies

VPF - Varsity Public Forum

Number of Entries: 33

Place
Team
School

1st
Melinda Li
Claire Wang
A and M Consolidated High School

2nd
Rubeena Hussain
Anika Mathur
William P. Clements High School

Semis
Hanif Lawal
Pranav Kasibhatla
Seven Lakes High School

Semis
Andrew Lu
Kishlaya Rastogi
William P. Clements High School

Quarters
Seongwon Park
Arlin Birkby
Seven Lakes High School

Quarters
Pranav Rajkumar
Arjun Bhowmik
Seven Lakes High School

Quarters
Niousha Bastani
Mariam El-Rayes
William P. Clements High School

Quarters
Hrishi Marakani
Sreeram Satish
William P. Clements High School

RAMDX - Ram Domestic Extemp (Saturday)

Number of Entries: 26

Place
Team
School

1st
Allen Zhang
A and M Consolidated High School

2nd
Tristan Espinoza
Princeton High School

3rd
Srikar Satish
A and M Consolidated High School

4th
Willy Njeru
Seven Lakes High School

5th
Sydney O'Connell
Northland Christian School

6th
Robert Arroyo
Princeton High School

RAMDI - Ram Dramatic Interp

Number of Entries: 28

Place
Team
School

1st
Benjamin Trevino
Harlingen High School

2nd
Lauren Bender
Harlingen High School

3rd
Tristan Flores
Harlingen High School

4th
Evyen Castillo
Harlingen High School

5th
Alexa Strubhart
Harlingen High School

6th
Meghan Lindquist
Clear Creek High School

RAMDA - Ram Duet Acting

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Lauren Bender
Tristan Flores
Harlingen High School

2nd
Charlotte Hughes
Emily Weston
Harlingen High School

3rd
Aiden Rios
Kayla Acosta
Harlingen High School

4th
Alexa Strubhart
Benjamin Trevino
Harlingen High School

5th
Nativity Poe
Evyen Castillo
Harlingen High School

6th
Sarah Urbina
Summer Lucio
Harlingen High School

RAMFX - Ram Foreign Extemp (Saturday)

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Maryam Badr
J. Frank Dobie High School

2nd
Devon Schwartz
Stratford

3rd
Maddie Leard
Northland Christian School

4th
Camille Downey
Northland Christian School

5th
Abigail Beckham
Northland Christian School

6th
Gurkiran Kaur
Klein High School

RAMHI - Ram Humorous Interp

Number of Entries: 21

Place
Team
School

1st
Jayla Gossett
Grand Prairie High School

2nd
Karenina Osuna
Winston Churchill HS

3rd
Nativity Poe
Harlingen High School

4th
Tristan Flores
Harlingen High School

5th
Summer Lucio
Harlingen High School

6th
Ava De La pena
Harlingen High School

RAMINF - Ram Informative Speaking

Number of Entries: 18

Place
Team
School

1st
Grace Zhang
Seven Lakes High School

2nd
Kathrynn Carlton
Klein High School

3rd
Kahani Malhotra
The Village High School

4th
Jacqui Hapner
Klein High School

5th
Prachi Rajput
Seven Lakes High School

6th
Andrea Gonzalez
J. Frank Dobie High School

RAMOO - Ram Original Oratory

Number of Entries: 28

Place
Team
School

1st
Caroline Hsu
The Village High School

2nd
Kahani Malhotra
The Village High School

3rd
Christina Banda
Harlingen High School

4th
Isabelle Goodall
Cypress Ranch High School

5th
Brendon Nguyen
Oak Ridge HS

6th
Andrea Hinojosa
Harlingen High School

RAMPOI - Ram Program of Oral Interpretation

Number of Entries: 12

Place
Team
School

1st
Tristan Flores
Harlingen High School

2nd
Emily Weston
Harlingen High School

3rd
Benjamin Trevino
Harlingen High School

4th
Charlotte Hughes
Harlingen High School

5th
Daphnie Yang
Seven Lakes High School

6th
Malia Curry
J. Frank Dobie High School

WSD - World Schools Debate

Number of Entries: 6

Place
Team
School

1st
Sarah Fournier
Esperanza DeSpain
Isabel Irvine
Rayne Dobson
Grand Oaks High School

2nd
Edgar Diaz
Halle Dailey
Gabriel Goulis
Isaiah Bascom
Maggie Latham
Grand Oaks High School