Newman Smith

9/23/20-9/26/20
Number of Schools: 22

CONG - Congressional Debate

Number of Entries: 30

Place
Team
School

1st
Atharv Kulkarni
Jasper HS

2nd
Kaitlyn Hou
Jasper HS

3rd
Abhinav Chellury
Jasper HS

4th
Amit Konda
Jasper HS

5th
Natasha Banga
Coppell High School

6th
Paul Wuller
THEO Christian

7th
Patrick Lu
Jasper HS

8th
Lauren Crowder
THEO Christian

LD - Lincoln Douglas

Number of Entries: 22

Place
Team
School

1st
Valerie Xu
Greenhill School

2nd
Fatima Rizvi
Colleyville Heritage High School

Semis
Nikitha Thoduguli
Greenhill School

Semis
Shyam Padmanabhan
Allen High School/Lowery Freshman Center

Quarters
Hunniya Ahmad
Coppell High School

Quarters
Wesley Yeung
Westwood

Quarters
Abhinaya Lakkureddi
Colleyville Heritage High School

Quarters
Barrow Solomon
The Episcopal School of Dallas

CX - Policy

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Nick Badovinus
Dominic Chacko
Jesuit College Prep

2nd
Ethan Williams
Gabriel Skariah
Jesuit College Prep

Semis
Tejas Murugesh
Jon Noquil
Jesuit College Prep

Semis
Shreeya Madhavanur
Spencer Simon
Greenhill School

PF - Public Forum

Number of Entries: 28

Place
Team
School

1st
Amod Daherkar
Pranav Rao
Vista Ridge High School

2nd
Brennan Lee
Brian Zhou
Jasper HS

Semis
Jyotsna Arunkumar
Ariel Sun
Westwood

Semis
Samarth Bhat
Alex Lee
Colleyville Heritage High School

Quarters
Ray Chu
Byron Li
Jasper HS

Quarters
Sharanya Gupta
Hanyu Wei
Westwood

Quarters
Vedha Vaddaraju
Anika Damle
Jasper HS

Quarters
Ramya Nambala
Nayeon Kim
Vista Ridge High School

DX - Domestic Extemp

Number of Entries: 11

Place
Team
School

1st
Kyle Letterer
Jasper HS

2nd
Govind Pattathil
Hebron High School

3rd
Madeline Tsao
Jasper HS

4th
Gabriel Bo
Jasper HS

5th
Tasmuna Omar
Richardson High School

6th
Katherine Lee
Jasper HS

IX - International Extemp

Number of Entries: 14

Place
Team
School

1st
Natasha Banga
Coppell High School

2nd
Patrick Lu
Jasper HS

3rd
Brennan Lee
Jasper HS

4th
Pranav Kalakuntla
Jasper HS

5th
Andy Qin
Jasper HS

6th
Krish Shah
Hebron High School

OO - Original Oratory

Number of Entries: 11

Place
Team
School

1st
Isam Ahmed
Richardson High School

2nd
Christopher Lorde
Jasper HS

3rd
Haniyyah Zia
Jasper HS

4th
Amina Syed
Jasper HS

5th
Dia Atluri
Coppell High School

6th
Joshua Li
Jasper HS

WSD - World Schools Debate

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Riley Carter
Courtenay Sands
Kathryn Sands
Daniella Bayly
Ananya Phadke
The Hockaday School

2nd
Shinjini Mukherjee
Cassie Liu
Tukwa Ahsan
The Hockaday School

Semis
Premanshi Agarwalla
Karen Huang
Shree Allada
The Hockaday School

Semis
Cameron Kettles
Varun Mukund
Aimee Stachowiak
Nate Stitt
Caroline Greenstone
Greenhill School