North Lamar v-IQT and NIETOC

9/22/21-9/25/21
Number of Schools: 48

VCONG - Varsity Congressional Debate

Number of Entries: 50

Place
Team
School

1st
James O'Brien
Plano Senior

2nd
Abhinav Chellury
Plano West Sr High School

3rd
Justin Zhu
Plano West Sr High School

4th
Patrick Lu
Plano West Sr High School

5th
Shrey Bahl
Plano West Sr High School

6th
Niclaus Gronwaldt
Atascocita High School

7th
Sanjana Arulkumaran
Plano East Sr. High

8th
Jessica Xu
Plano West Sr High School

DX - Domestic Extemporaneous Speaking

Number of Entries: 32

Place
Team
School

1st
Hans Elasri
Oak Grove HS

2nd
Abhinav Chellury
Plano West Sr High School

3rd
Katherine Lee
Jasper HS

4th
Albert Jiang
Jasper HS

5th
Amina Syed
Plano West Sr High School

6th
William Parks
Plano Senior

DI - Dramatic Interpretation

Number of Entries: 21

Place
Team
School

1st
Manha Haque
Plano West Sr High School

2nd
Christopher Heiskell
Harlingen HS South

3rd
Adrianna Rodriguez
Harlingen HS South

4th
Walker Blackwell
Plano West Sr High School

5th
Esmeralda Trevino
Harlingen HS South

6th
Jorge Gonzales
Harlingen HS South

DA - Duet Acting

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Aaron Anderson
Julianne Chapa
Judson High School

2nd
Christian Kahl
Riley Spencer
Gregory Portland High School

3rd
Stevie Anderson
Hannah Killey
Judson High School

4th
Danae Jackson
Raina Roberts
Judson High School

5th
Jackie Coleman
Naudia Mayers
Judson High School

6th
Mary Hooper
Leah Snipes
Judson High School

DUO - Duo Interpretation

Number of Entries: 11

Place
Team
School

1st
Max Blackwell
Walker Blackwell
Plano West Sr High School

2nd
Jordyn Wardsworth
Aliyah Nora
Spring High School

3rd
Alek Zabel Araguz
Jorge Gonzales
Harlingen HS South

4th
Hans Elasri
Cally Ignatius
Oak Grove HS

5th
Alex Yang
Lena LaPierre
Oak Grove HS

6th
Olivia Lemus
Lorena Walker
Creekview High School

HI - Humorous Interpretation

Number of Entries: 21

Place
Team
School

1st
Bianca Rios
Gutierrez Middle School of Arts and Sciences

2nd
Bruce Gonzales
Harlingen HS South

3rd
Devin Claudio
Harlingen HS South

4th
Cally Ignatius
Oak Grove HS

5th
Leslie Sandoval-Chevez
Garland High School

6th
Jiaxi Jesse He
Jasper HS

INFO - Informative Speaking

Number of Entries: 13

Place
Team
School

1st
Shriya Bhat
Plano East Sr. High

2nd
Olivia Schlamp
Southlake Carroll

3rd
Prisha Bhat
Plano East Sr. High

4th
Tanisha Padhi
Flower Mound High School

5th
Evan Hsiang
W B Ray High School

6th
Lianna Homrich
Marist School

IX - International Extemporaneous Speaking

Number of Entries: 25

Place
Team
School

1st
Kyle Letterer
Plano West Sr High School

2nd
Pranav Kalakuntla
Jasper HS

3rd
Kaaviya Shenbaharaman
Jasper HS

4th
Krish Shah
Hebron High School

5th
Hannah Jude Rost
Oak Grove HS

6th
Andy Qin
Jasper HS

OO - Original Oratory

Number of Entries: 27

Place
Team
School

1st
Haniyyah Zia
Plano West Sr High School

2nd
Olivia Wetzel
Whitmer High School

3rd
Grace Zhou
Clear Springs High School

4th
Vignesh Karthik
Oak Grove HS

5th
Srjana Srivatsa
Plano West Sr High School

6th
Prisha Bhat
Plano East Sr. High

POI - Program Oral Interpretation

Number of Entries: 13

Place
Team
School

1st
Esmeralda Trevino
Harlingen HS South

2nd
Kole Kibler
Harlingen HS South

3rd
Alek Zabel Araguz
Harlingen HS South

4th
Christopher Heiskell
Harlingen HS South

5th
Kunal Sawhney
Garland High School

6th
Lizzie Myers
Prosper High School