Boerne Champion HS Boerne Swing

2/18/22-2/19/22
Number of Schools: 21

BSC - Boerne Congress

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Krystal Cortez
Jack C. Hays

2nd
Julia Low
James Bowie High School

3rd
Meera Menon
Lake Travis High School

4th
Yash Tate
James Bowie High School

5th
Sloane Ennis
Lake Travis High School

6th
Maxwell Banas
Winston Churchill HS

CSC - Champion Congress

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Lizzie Galassini
Dripping Springs High School

2nd
Meera Menon
Lake Travis High School

3rd
Yash Tate
James Bowie High School

4th
Sloane Ennis
Lake Travis High School

5th
Ecaterina Sur
James Bowie High School

6th
Charly Adie
Tom C. Clark High School

LD - LD Debate

Number of Entries: 14

Place
Team
School

1st
Olivia Baird
James Bowie High School

2nd
Kira Schwegler
BASIS San Antonio Shavano

Semis
Noah McCuistion
James Bowie High School

Semis
Isabella Sanchez
Louis D. Brandeis

PF - Public Forum Debate

Number of Entries: 14

Place
Team
School

1st
Jyotsna Arunkumar
Ariel Sun
Westwood

2nd
Wyatt Hall
Joel Robertson
La Vernia High School

Semis
Elle Nicholson
Austin Malkowski
Geneva School of Boerne

Semis
Avy Caputo-Espinosa
Cristian Abarca
James Bowie High School

BDI - Boerne Dramatic

Number of Entries: 12

Place
Team
School

1st
Aaron Blount
Harlingen HS South

2nd
Hannah Killey
Judson High School

3rd
Amanda Perez
Judson High School

4th
Briana Newson
Judson High School

5th
Amethyst Garcia
Judson High School

6th
Brendan Cisneros
Harlingen HS South

BDA - Boerne Duet

Number of Entries: 13

Place
Team
School

1st
Adam Flores
James Garcia
Tuloso Midway High School

2nd
Devin Claudio
Sadie Jensen
Harlingen HS South

3rd
Elijah Walker
Daisy Uriarte
Judson High School

4th
Lily Stuart
Avery Hayward
Gregory Portland High School

5th
Stevie Anderson
Hannah Killey
Judson High School

6th
Naudia Mayers
Julianne Chapa
Judson High School

BDUO - Boerne Duo

Number of Entries: 12

Place
Team
School

1st
Bruce Gonzales
Cadee Velasquez
Harlingen HS South

2nd
Ben Cruz
Ana Cruz
Saint Mary's Hall

3rd
Jordan Laningham
Marc Miller
Tuloso Midway High School

4th
Gabriel Watts
Jadon Demetri
James Bowie High School

5th
Alyssa Spalek
Hannah Henderson
Tuloso Midway High School

6th
Samantha Gregory
Andrea Rosenbaum
Gregory Portland High School

BFX - Boerne Foreign Extemp

Number of Entries: 14

Place
Team
School

1st
Dorothy Adams
Jack C. Hays

2nd
Elizabeth Jordan
La Vernia High School

3rd
Michael Morales
Tom C. Clark High School

4th
Annika Anand
Westwood

5th
Samantha Almand
La Vernia High School

6th
Rhianna Saini
Lake Travis High School

BHI - Boerne Humorous

Number of Entries: 14

Place
Team
School

1st
Cassidy Reynolds
Reagan HS

2nd
Devin Claudio
Harlingen HS South

3rd
Eli Craddock
Dripping Springs High School

4th
Bruce Gonzales
Harlingen HS South

5th
Rachel Weissmann
Saint Mary's Hall

6th
Sophie Holder
Saint Mary's Hall

BINF - Boerne Informative

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Christian Kahl
Gregory Portland High School

2nd
Grace Ogden
Saint Mary's Hall

3rd
Michelle Antony
Lake Travis High School

4th
Elijah Neighman
Dripping Springs High School

5th
Noor Shamieh
Saint Mary's Hall

6th
Kate Van Zandt
Saint Mary's Hall

BOO - Boerne Oratory

Number of Entries: 11

Place
Team
School

1st
Kathy He
Reagan HS

2nd
Lara Weissmann
Saint Mary's Hall

3rd
Ariana Esquivel
Tuloso Midway High School

4th
Abigail Zeller
Saint Mary's Hall

5th
Rusham Goyal
Saint Mary's Hall

6th
Bailen Ganeshappa
Saint Mary's Hall

BPOI - Boerne Program Interp

Number of Entries: 13

Place
Team
School

1st
Aaron Anderson
Judson High School

2nd
James Garcia
Tuloso Midway High School

3rd
Elijah Walker
Judson High School

4th
Amethyst Garcia
Judson High School

5th
Brendan Cisneros
Harlingen HS South

6th
Mia Gutierrez
Reagan HS

BUSX - Boerne US Extemp

Number of Entries: 37

Place
Team
School

1st
Joel Robertson
La Vernia High School

2nd
Katarina Raich
Lake Travis High School

3rd
Wyatt Hall
La Vernia High School

4th
Brett Lasater
Louis D. Brandeis

5th
Sraavya Danala
Westwood

6th
Meera Menon
Lake Travis High School

CDI - Champion Dramatic

Number of Entries: 12

Place
Team
School

1st
Briana Newson
Judson High School

2nd
Amanda Perez
Judson High School

3rd
Mary Hooper
Judson High School

4th
Amethyst Garcia
Judson High School

5th
Aaron Blount
Harlingen HS South

6th
Azarel Hardeman
Claudia Taylor Johnson High School

CDA - Champion Duet

Number of Entries: 13

Place
Team
School

1st
Adam Flores
James Garcia
Tuloso Midway High School

2nd
Aaron Anderson
Mary Hooper
Judson High School

3rd
Elijah Walker
Daisy Uriarte
Judson High School

4th
Devin Claudio
Sadie Jensen
Harlingen HS South

5th
Briana Newson
Emerson Curtis
Judson High School

6th
Andrew Mayo
mariah johnson
Judson High School

CDUO - Champion Duo

Number of Entries: 12

Place
Team
School

1st
Jordan Laningham
Marc Miller
Tuloso Midway High School

2nd
Bruce Gonzales
Cadee Velasquez
Harlingen HS South

3rd
Ben Cruz
Ana Cruz
Saint Mary's Hall

4th
Alyssa Spalek
Hannah Henderson
Tuloso Midway High School

5th
Julianne Chapa
Nadia Myers
Judson High School

6th
Samantha Gregory
Andrea Rosenbaum
Gregory Portland High School

CFX - Champion Foreign Extemp

Number of Entries: 15

Place
Team
School

1st
Michael Morales
Tom C. Clark High School

2nd
Noah Chao-detiveaux
Winston Churchill HS

3rd
Dorothy Adams
Jack C. Hays

4th
Elizabeth Jordan
La Vernia High School

5th
Annika Anand
Westwood

6th
Iliana Carrillo
Tom C. Clark High School

CHI - Champion Humorous

Number of Entries: 14

Place
Team
School

1st
Bruce Gonzales
Harlingen HS South

2nd
Devin Claudio
Harlingen HS South

3rd
Andres Fernandez
Saint Mary's Hall

4th
Noor Shamieh
Saint Mary's Hall

5th
Andrea Rosenbaum
Gregory Portland High School

6th
Danae Jackson
Judson High School

CINF - Champion Informative

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Christian Kahl
Gregory Portland High School

2nd
Michelle Antony
Lake Travis High School

3rd
Grace Ogden
Saint Mary's Hall

4th
Elijah Neighman
Dripping Springs High School

5th
Kate Van Zandt
Saint Mary's Hall

5th
Noor Shamieh
Saint Mary's Hall

COO - Champion Oratory

Number of Entries: 11

Place
Team
School

1st
Kathy He
Reagan HS

2nd
Lara Weissmann
Saint Mary's Hall

3rd
Abigail Zeller
Saint Mary's Hall

4th
Mia Annillo
Reagan HS

5th
Mia Gutierrez
Reagan HS

6th
Bailen Ganeshappa
Saint Mary's Hall

CPOI - Champion Program Interp

Number of Entries: 13

Place
Team
School

1st
Aaron Anderson
Judson High School

2nd
Amethyst Garcia
Judson High School

3rd
James Garcia
Tuloso Midway High School

4th
Emma Abbott
Winston Churchill HS

5th
Brendan Cisneros
Harlingen HS South

6th
Skye Sibille
Winston Churchill HS

CDX - Champion US Extemp

Number of Entries: 34

Place
Team
School

1st
Lizzie Galassini
Dripping Springs High School

2nd
Joel Robertson
La Vernia High School

3rd
Sraavya Danala
Westwood

4th
Catherine Covarrubiaz
Tuloso Midway High School

5th
Wyatt Hall
La Vernia High School

6th
Zoe Costanza
Dripping Springs High School

WSD - World Schools Debate

Number of Entries: 6

Place
Team
School

1st
Jack Garrett
Josh Bober
Samuel Shelor
Kathryn McKinney
Wimberley High School

2nd
Daniel Hearne
Jackson Berthelsen
Arryn Achberger
Everett Kling
Dripping Springs High School