NIETOC TFA Space City Swing

2/18/22-2/19/22
Number of Schools: 51

LCCD - Lobo Congressional Debate (Saturday)

Number of Entries: 52

Place
Team
School

1st
Karis Chen
Bellaire

2nd
Colin Blakeslee
Memorial High School

3rd
Chukwubuikem Madu
Lamar High School

4th
Dylan Barela
Spring Woods High School

5th
Juliana Franco
Seven Lakes High School

6th
Brian Hu
Katy Taylor High School

7th
Layla Campbell
Bellaire

8th
Reed Zimmerman
Klein High School

9th
Arshiya Mahato
Seven Lakes High School

10th
Nikhil Murali
Seven Lakes High School

11th
Asya Ardawatia
Dulles High School

12th
Sridivya Modekrutti
Jordan High School

13th
Rishima Misra
Dulles High School

14th
Idara Etuks
Jordan High School

15th
Brady Martin
Clear Lake HS

16th
Kalina Duong
Seven Lakes High School

CWCD - Wildcat Congressional Debate (Friday)

Number of Entries: 51

Place
Team
School

1st
Abhinav Tiruveedhula
Tompkins High School

2nd
Chukwubuikem Madu
Lamar High School

3rd
Colin Blakeslee
Memorial High School

4th
Dylan Barela
Spring Woods High School

5th
Karis Chen
Bellaire

6th
Matthew Noriega
Cypress Ranch High School

7th
Shriman Thandra
Seven Lakes High School

8th
Sofia Esteban
Seven Lakes High School

9th
Juliana Franco
Seven Lakes High School

10th
Arshiya Mahato
Seven Lakes High School

11th
Layla Campbell
Bellaire

12th
Karim Al Kharsa
Jordan High School

13th
Harihar Ramesh
Bellaire

14th
Hailey Fields
Atascocita High School

15th
Sachit Devaraj
Tompkins High School

16th
Brian Hu
Katy Taylor High School

VLD - Varsity Lincoln Douglas

Number of Entries: 33

Place
Team
School

1st
Raaiqa Zahid
Dulles High School

2nd
Vedh Shetty
Jordan High School

Semis
Cindy Cui
Carnegie Vanguard High School

Semis
Oliver Zhang
Strake Jesuit College Preparatory

Quarters
Amanda Zhang
Cy Woods

Quarters
Rhea Biswas
Dulles High School

Quarters
Max Gu
Memorial High School

Quarters
Vincent Jumalon
Strake Jesuit College Preparatory

VCX - Varsity Policy Debate

Number of Entries: 11

Place
Team
School

1st
Amy Poe
Jeremy Tu
Memorial High School

2nd
Arshi Maniar
Aman Chaudhary
LV Hightower High School

Semis
Ishaan Muchhala
Pratham Setia
Elkins High School

Semis
Aashi Kasotia
Constanza Jongkind
Stephen F Austin High School

VPF - Varsity Public Forum

Number of Entries: 17

Place
Team
School

1st
Jayda Ma
Tiffany Bian
Dulles High School

2nd
Cody Han
Charlie Yang
The Kinkaid School

Semis
Nicolas Valladolid
Joshua Martinez
Strake Jesuit College Preparatory

Semis
Charlie Walker
Ty Gribble
Strake Jesuit College Preparatory

Quarters
Naman Janga
Rithvik Edupuganti
Elkins High School

Quarters
Finney Haire
Ethan Lagos
Strake Jesuit College Preparatory

Quarters
Ryder Tang
Wenzhuo Zhang
The Kinkaid School

Quarters
Kishlaya Rastogi
Andrew Lu
William P. Clements High School

LCDX - Lobo Domestic Extemp (Saturday)

Number of Entries: 26

Place
Team
School

1st
Sachit Devaraj
Tompkins High School

2nd
Tyler Crivella
Seven Lakes High School

3rd
Roseliane Corona
Cy-Fair High School

4th
Selin Erickson
Seven Lakes High School

5th
Sarauswathy Chockalingam
Tompkins High School

6th
Jacob Smith
Friendswood High School

LCDI - Lobo Dramatic Interp

Number of Entries: 16

Place
Team
School

1st
Victory Okoroji
Hastings High school

2nd
Aeon Chen
Tompkins High School

3rd
Folarin Oyeleye
Foster High School

4th
Caleb Adams
Hastings High school

5th
Hamza Mir
Foster High School

6th
Rosalyn Conway
Angleton High School

LCDA - Lobo Duet Acting

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Cesar Quintanilla
Edgar Sanchez
Cypress Park High School

2nd
Bilal Qureshi
Mlise Venable
Jersey Village High School

3rd
Carra Randle
Wilfred Narvaez
Eisenhower Senior High School

4th
Tyler Smith
Ysabella Valadez
Angleton High School

5th
Savannah Bivens
Venus Marroquin
Cypress Lakes High School

6th
Brandon Fivecoat
Brayden McAuliffe
Cypress Ranch High School

LCDUO - Lobo Duo Interp

Number of Entries: 11

Place
Team
School

1st
Hanson Nwole
Caleb Adams
Hastings High school

2nd
Mercy Solis
Venus Marroquin
Cypress Lakes High School

3rd
Jordyn Wardsworth
Aliyah Nora
Spring High School

4th
Anastasia Sewell
Sharon Olaifa
Cypress Lakes High School

5th
Raegan Parker
Iliana Chavez
Spring High School

6th
Brycen Jones
Wilfred Narvaez
Eisenhower Senior High School

LCFX - Lobo Foreign Extemp (Saturday)

Number of Entries: 29

Place
Team
School

1st
Meghana Kunapareddy
Tompkins High School

2nd
Daniel Rupawalla
Tompkins High School

3rd
Shriman Thandra
Seven Lakes High School

4th
Prisha Singh
Tompkins High School

5th
Keshav Kumar
Tompkins High School

6th
Thomas Basciano
Friendswood High School

LCHI - Lobo Humorous Interp

Number of Entries: 12

Place
Team
School

1st
Bilal Qureshi
Jersey Village High School

2nd
Andrew Hagen
Spring High School

3rd
Nadia Esatell
Spring Woods High School

4th
Manaswi Panthi
Memorial High School

5th
Hanson Nwole
Hastings High school

6th
Edgar Sanchez
Cypress Park High School

LCINF - Lobo Informative Speaking

Number of Entries: 19

Place
Team
School

1st
Saylor Benetti
Cinco Ranch High School

2nd
Sofia Esteban
Seven Lakes High School

3rd
Oluwatofunmi Jewesimi
Seven Lakes High School

4th
Darian Flores
Andy DeKaney High School

5th
Jayden Yu
Jordan High School

6th
Loukya Kotla
Tompkins High School

LCOO - Lobo Original Oratory

Number of Entries: 21

Place
Team
School

1st
Haleema Bawany
Jordan High School

2nd
Daniel Rupawalla
Tompkins High School

3rd
Sneha Jobby
LV Hightower High School

4th
Emma Zhou
Memorial High School

5th
Meghana Kunapareddy
Tompkins High School

6th
Sophie Myers
Stratford

LCPOI - Lobo Program of Oral Interpretation

Number of Entries: 11

Place
Team
School

1st
Emily Mckay
Episcopal HS - Houston/Bellaire

2nd
Caleb Adams
Hastings High school

3rd
Kaitlyn Rieder
Cypress Ridge High School

4th
Aminat Agbaje
Hastings High school

5th
Victory Okoroji
Hastings High school

6th
Sharon Olaifa
Cypress Lakes High School

CWDX - Wildcat Domestic Extemp (Friday)

Number of Entries: 19

Place
Team
School

1st
Benjamin Prewitt
Cy-Fair High School

2nd
Jada Ogueh
Jordan High School

3rd
Lucy Zeng
Katy Taylor High School

4th
Krishna Batabyal
William P. Clements High School

5th
Mihir Gannavarapu
Jordan High School

6th
Neil Aylor
Stratford

CWDI - Wildcat Dramatic Interp

Number of Entries: 19

Place
Team
School

1st
Adeline Mai
The Village High School

2nd
Victory Okoroji
Hastings High school

3rd
Laasya Gandikota
Seven Lakes High School

4th
Folarin Oyeleye
Foster High School

5th
Ginger Hickman
Seven Lakes High School

6th
Jocelyn Floyd
J Frank Dobie High School

CWDA - Wildcat Duet Acting

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Carra Randle
Wilfred Narvaez
Eisenhower Senior High School

2nd
Tyler Smith
Ysabella Valadez
Angleton High School

3rd
Harrison Fortson
Zacaria Washington
Jersey Village High School

4th
Alison Ortega
Victoria Pegues
Cypress Ranch High School

5th
Cesar Quintanilla
Edgar Sanchez
Cypress Park High School

6th
Savannah Bivens
Venus Marroquin
Cypress Lakes High School

CWDUO - Wildcat Duo Interp

Number of Entries: 15

Place
Team
School

1st
Hanson Nwole
Caleb Adams
Hastings High school

2nd
Nasim Aleem
Tung Vo
Jersey Village High School

3rd
Mercy Solis
Venus Marroquin
Cypress Lakes High School

4th
Anastasia Sewell
Sharon Olaifa
Cypress Lakes High School

5th
Alex Baltodano
Alexa Huerta
Stratford

6th
Sanvi Kumpatla
Kaylee David
Cy-Fair High School

CWFX - Wildcat Foreign Extemp (Friday)

Number of Entries: 25

Place
Team
School

1st
Daniel Rupawalla
Tompkins High School

2nd
Keshav Kumar
Tompkins High School

3rd
Loukya Kotla
Tompkins High School

4th
Meghana Kunapareddy
Tompkins High School

5th
Prisha Singh
Tompkins High School

6th
Vivienne Luu
Katy Taylor High School

CWHI - Wildcat Humorous Interp

Number of Entries: 14

Place
Team
School

1st
Hanson Nwole
Hastings High school

2nd
Nadia Esatell
Spring Woods High School

3rd
Risha Patel
Stephen F Austin High School

4th
Manaswi Panthi
Memorial High School

5th
Alexis Voisin
St Agnes Academy

6th
Caleb Adams
Hastings High school

CWIS - Wildcat Informative Speaking

Number of Entries: 19

Place
Team
School

1st
Saylor Benetti
Cinco Ranch High School

2nd
Loukya Kotla
Tompkins High School

3rd
Darian Flores
Andy DeKaney High School

4th
Oluwatofunmi Jewesimi
Seven Lakes High School

5th
Lily Nipper
Stratford

6th
Jayden Yu
Jordan High School

CWOO - Wildcat Original Oratory

Number of Entries: 31

Place
Team
School

1st
Haleema Bawany
Jordan High School

2nd
Abhishta Thota
Tompkins High School

3rd
Molly Higgins
Stratford

4th
Meghana Kunapareddy
Tompkins High School

5th
Megan Broom
Stratford

6th
Dylon Muse
Cypress Park High School

CWPOI - Wildcat Program of Oral Interpretation

Number of Entries: 18

Place
Team
School

1st
Cinthia Morales
Cypress Park High School

2nd
Reagan Oliver
Grand Oaks High School

3rd
Kaitlyn Rieder
Cypress Ridge High School

4th
Charlotte Colbert
Cypress Ridge High School

5th
Ashley Salguero Chamorro
Jersey Village High School

6th
Haley Smith
Angleton High School

WSD - World Schools Debate

Number of Entries: 15

Place
Team
School

1st
Austin Thibodeaux
KHAI JACKSON-MITCHELL
Jeremy Ball
Tashawn Spivey
Chris Cartagena
Grand Oaks High School

2nd
Isaiah Bascom
Paisley Piggott
Mark Garcia
Alexander Duckworth
Madison Ingle
Grand Oaks High School

Semis
Suzanna Ahmed
Halle Dailey
Cassie Bishop
Grand Oaks High School

Semis
Hana Perez
Jaylon Ma
Janaki Sankar
Sanjay Senthilvelan
Max Liu
Tompkins High School