Kerr High Virtual TFA NIETOC Congress WSD IE Extravaganza

1/27/21-1/30/21
Number of Schools: 34

DI - Dramatic Interp

Number of Entries: 18

Place
Team
School

1st
Steven Franco
Northwest HS

2nd
Zachary Nguyen
Seven Lakes High School

3rd
Isaac Bohls
Northwest HS

4th
Douglas Lawson
J. Frank Dobie High School

5th
Annsantra Sijo
Clear Brook High School

6th
Amy Marquez
Alief Early College High School

DUO - Duo Interpretation

Number of Entries: 13

Place
Team
School

1st
Lexi Martinez
Andrea Gonzalez
J. Frank Dobie High School

2nd
Ryle Lawson
Douglas Lawson
J. Frank Dobie High School

3rd
Hannah Collazos
Tori Jones
J. Frank Dobie High School

4th
Toneelea Shaftner
Abel Torres
Spring High School

5th
Rebecca Jackson
Jordyn Wardsworth
Spring High School

6th
Sayra Beltran-Fernandez
Natalia Jones
J. Frank Dobie High School

HI - Humorous Interp

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Jordyn Wardsworth
Spring High School

2nd
Zoe Taylor
Spring High School

3rd
Christian Cone
Hallsville High School

4th
Ryle Lawson
J. Frank Dobie High School

5th
Toneelea Shaftner
Spring High School

6th
Ryan Wu
Seven Lakes High School

INFO - Informative Speaking

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Elizabeth Vassantachart
Cleveland HS

2nd
Deja Thomas
J. Frank Dobie High School

3rd
Andrea Gonzalez
J. Frank Dobie High School

4th
Michael Del Hierro
Ysleta High School

5th
Stephanie Osazuwa
Alief Taylor

6th
Kendall Doerr
St Agnes Academy

OO - Original Oratory

Number of Entries: 17

Place
Team
School

1st
Charlotte McConathy
Lindale High School

2nd
Montana Prather
Northwest HS

3rd
Charles From
Northwest HS

4th
Olivia Lopes
Seven Lakes High School

5th
Mofi Shobogun
Hastings HS

6th
Jonnie Hart
Clear Falls High School

POI - Program Oral Interpretation

Number of Entries: 11

Place
Team
School

1st
Hannah Collazos
J. Frank Dobie High School

2nd
Cole Buzbee
Hallsville High School

3rd
Corbin Colvin
Hallsville High School

4th
Anna McFarland
Hallsville High School

5th
Daphnie Yang
Seven Lakes High School

6th
Sidney Veloz
Ysleta High School

WSD - World Schools Debate

Number of Entries: 16

Place
Team
School

1st
Hadley Adkison
Alicia Cook
Paisley Piggott
Kailey Sims
James Holmon
Grand Oaks High School

2nd
Chinh Le
Helen Gordon
Zach Danek
Ethan Carter
Nolan Zeng
Westchester Academy For International Studies

Semis
jack monday
Anthony Gonzalez
Meghan Anand
Ethan Jett
The Kinkaid School

Semis
Camille Keene
Philip Steffen
Lyric Thomas
The Woodlands High School

Quarters
Ebenezer Appiah
Alan Tran
Anthony Hoang
Alief Elsik High School

Quarters
Kevin Huang
Hannah Kuecker
Madeline Guillory
Taleia Akram
Zara Siddiqi
Clear Springs High School

Quarters
Isaiah Bascom
Mark Duffin
Noah Plasek
McKenzie Duffin
Grand Oaks High School

Quarters
Grace Stephens
Kaveen Shah
Julia Nguyen
Wills Leighton
The Kinkaid School