Jack C. Hays TFA and NIETOC Qualifier

2/4/21-2/6/21
Number of Schools: 37

SC - Student Congress

Number of Entries: 25

Place
Team
School

1st
Clinton Oreofe
Hastings HS

2nd
Morgan Gonzales
James Bowie High School

3rd
Kate Carline
Rock Hill HS

4th
Wesley Barrett
Rock Hill HS

5th
Cooper Armstrong
Jordan High School

6th
Steven Sacerdote
BASIS San Antonio Shavano

7th
John Taft
La Vernia High School

8th
Abhishek Bhagat
Jordan High School

LD - LD Debate

Number of Entries: 25

Place
Team
School

1st
Miller Roberts
Westlake

2nd
Aditya Patwardhan
McNeil High School

Semis
Kira Schwegler
BASIS San Antonio Shavano

Semis
Adrita RayChaudhuri
McNeil High School

Quarters
Saher Raza
Lake Travis High School

Quarters
Srinithya Challa
McNeil High School

Quarters
Hibah Alam
Round Rock High School

Quarters
Tatiana Maldei-Stumm
Westlake

PF - PF Debate

Number of Entries: 33

Place
Team
School

1st
Alan Chu
Aneesh Kondagunturi
Westlake

2nd
Jawad Bataineh
Leo Weihe
Westlake

Semis
Raiyan Shaik
Kali Aman-Carrier
Vista Ridge High School

Semis
Teresa Luo
Nathan Laude
Westlake

Quarters
Andylan Burchett
Luke Warren
La Vernia High School

Quarters
Pranav Rao
Minh Pham
Vista Ridge High School

Quarters
Caroline Wehring
Allie Robinson
Westlake

Quarters
Morgan Burkhardt
Emma Guan
Westlake

DX - Domestic Extemp

Number of Entries: 27

Place
Team
School

1st
Meghna Ittycheria
Lake Travis High School

2nd
Kate Carline
Rock Hill HS

3rd
Kyle Morgan
L C Anderson High School

4th
Maxime Girou
Westlake

5th
Kendall Meachum
L C Anderson High School

6th
Medha Pulluru
Vista Ridge High School

DI - Dramatic

Number of Entries: 14

Place
Team
School

1st
Kayla Armbruster
Reagan HS

2nd
Annsantra Sijo
Clear Brook High School

2nd
Mia Wilson
Geneva School of Boerne

4th
Jaelyn Knoll
Lake Travis High School

5th
Claire Caven
Reagan HS

6th
Isabel Tomkins
L C Anderson High School

FX - Foreign Extemp

Number of Entries: 17

Place
Team
School

1st
Wesley Barrett
Rock Hill HS

2nd
Wyatt Hall
La Vernia High School

3rd
Ethan Nguyen
Hendrickson High School

4th
Lucas Flores
Hendrickson High School

5th
Hua Zhong
Clear Springs High School

6th
Samantha Almand
La Vernia High School

HI - Humorous

Number of Entries: 13

Place
Team
School

3rd
Katie Eanes
Reagan HS

4th
Analysia Hernandez
Winston Churchill HS

5th
Caroline Cullinane
James Bowie High School

6th
Jadon Demetri
James Bowie High School

INF - Informative

Number of Entries: 16

Place
Team
School

1st
Karen Cui
Jordan High School

2nd
Aqsa Babar
Clear Brook High School

3rd
Kathy He
Reagan HS

4th
Sydney Fulton
L C Anderson High School

5th
Chase Stinson
Reagan HS

6th
Charlize Stone
Lake Travis High School

OO - Original Oratory

Number of Entries: 17

Place
Team
School

1st
Grace Zhou
Clear Springs High School

2nd
Ethan Nguyen
Hendrickson High School

3rd
Isabel Horne
Westlake

4th
Kate Carline
Rock Hill HS

5th
Sarah Kramer
Lindale High School

6th
Layla Vital
Clear Springs High School

POI - Program Oral Interp

Number of Entries: 12

Place
Team
School

1st
Jeremy Kohler
Winston Churchill HS

2nd
Audrey Higley
Pflugerville High School

3rd
Margaret Hamilton
L C Anderson High School

4th
Adelaide Escott
Lake Travis High School

5th
Leila Garcia
L C Anderson High School

6th
Caden Johnson
Royse City High School

WSD - World Schools Debate

Number of Entries: 9

Place
Team
School

1st
Grady Chirogianis
Will Dyck
Campbell Moore
Westlake

2nd
Brett Banks
Amanda Davis
Jackson Kaiser
Robert Unger
Dripping Springs High School