Lamar Texan Classic

1/26/22-1/29/22
Number of Schools: 71

CONG - Congressional Debate

Number of Entries: 60

Place
Team
School

1st
Karis Chen
Bellaire

2nd
Shaanti Dasgupta
All Saints Episcopal School

3rd
Theo Hunt
Bellaire

4th
Yeong-En Andy Shen
Bellaire

5th
Abhishta Thota
Tompkins High School

6th
Yanke Wang
Bellaire

7th
Michael Sheth
Bellaire

8th
Gargi Rakhade
Bellaire

9th
Aadya Singh
Seven Lakes High School

10th
Krishna Batabyal
William P. Clements High School

11th
Jack Sibbett
Southlake Carroll

12th
Yash Tate
James Bowie High School

13th
Arshiya Mahato
Seven Lakes High School

14th
Brianna Shrestha
William P. Clements High School

15th
Rebecca Bi
St Agnes Academy

16th
Ashish Thomas
William P. Clements High School

CLD - Champ Lincoln-Douglas

Number of Entries: 60

Place
Team
School

1st
Rohit Satish
Elkins High School

2nd
Anthony Du
William P. Clements High School

Semis
Ibraheim Maudood
Clear Lake HS

Semis
Kyren Khairah
William P. Clements High School

Quarters
Kira Schwegler
BASIS San Antonio Shavano

Quarters
Laura Huang
Carnegie Vanguard High School

Quarters
Oliver Zhang
Strake Jesuit College Preparatory

Quarters
Pranav Medikonduru
Westwood

Octos
Antonio Arguelles
Clear Lake HS

Octos
Justin Schnitzer
Langham Creek

Octos
Anika Sharma
L C Anderson High School

Octos
Vinod Venkataraman
Plano West Sr High School

Octos
Christopher Lee
Seven Lakes High School

Octos
Vivaan Shah
Westwood

Octos
Anshuni Kale
William P. Clements High School

Octos
Sarah Gelfer
William P. Clements High School

CPF - Champ Public Forum

Number of Entries: 35

Place
Team
School

1st
Charlie Walker
Ty Gribble
Strake Jesuit College Preparatory

2nd
Varun Manickam
Rayleigh Nam
Bellaire

Semis
Cecilia Pritchett
Olivia Hess
Duchesne Academy Of The Sacred Heart

Semis
Jason Li
Seth Goodwin
Memorial High School

Quarters
Clarissa Li
Pranav Praveen
Bellaire

Quarters
Eesha Nayak
Jaanvi Shah
Coppell High School

Quarters
Khoa Le
Luis Carvajal Picott
Seven Lakes High School

Quarters
Hirni Bhuta
Elsa Mawani
William P. Clements High School

CX - Cross-Examination Debate

Number of Entries: 23

Place
Team
School

1st
Robert Ou
Ishan Sharma
Westwood

2nd
Kalea Grant
Saanvi Seth
Lake Travis High School

Semis
Kshetra Polavarapu
Samyutha Talagadadeevi
Coppell High School

Semis
Katherine Yan
Ruhee Nemawarkar
Westwood

Quarters
Saanvi Gourishetti
Rishi Dasari
Coppell High School

Quarters
Rabalais Sawyer
Summer Pratt
Kennedale High School

Quarters
Patrick Blackwell
Chima Nwaoba
Prosper High School

Quarters
Madhavan Prasanna
Dominic Schwarzenbach
Westwood

DX - Domestic Extemp

Number of Entries: 51

Place
Team
School

1st
Fadhil Lawal
Seven Lakes High School

2nd
Katie Falcon
Westwood

3rd
Cristian Abarca
James Bowie High School

4th
Aadya Singh
Seven Lakes High School

5th
Manuel Martinez
Richard King HS

6th
Arjun Raman
Westwood

Semis
Nathan Tinu
Coppell High School

Semis
Elise Bostian
The Episcopal School of Dallas (ESD)

Semis
Jacob Smith
Friendswood High School

Semis
Gonzalo Delgado
Robert Vela

Semis
Arshiya Mahato
Seven Lakes High School

Semis
Anika Shethia
St Agnes Academy

Semis
Sarauswathy Chockalingam
Tompkins High School

Semis
Tahseen Islam
Tompkins High School

Semis
Landon Iley
Westwood

Semis
Krishna Batabyal
William P. Clements High School

Semis
Norah Rami
William P. Clements High School

Semis
Samuel Tay
The Woodlands High School

DI - Dramatic Interp

Number of Entries: 20

Place
Team
School

1st
Kayla Johnsen
Stephen F Austin High School

2nd
Zoe Bouck
James Bowie High School

3rd
Natalia Martinez
Richard King HS

4th
Kayla Acosta
Harlingen High School

5th
Ranger Nolen
Richard King HS

6th
Evyen Castillo
Harlingen High School

DUO - Duo Interpretation

Number of Entries: 20

Place
Team
School

1st
Evyen Castillo
Summer Lucio
Harlingen High School

2nd
Javier Lozano
Zoe Bouck
James Bowie High School

3rd
Kayla Acosta
Aiden Rios
Harlingen High School

4th
Natalia Martinez
Emma Maughan
Richard King HS

5th
Lily Stuart
Avery Hayward
Gregory Portland High School

6th
Gabriel Watts
Jadon Demetri
James Bowie High School

FX - Foreign Extemp

Number of Entries: 32

Place
Team
School

1st
Aman Tewari
Westwood

2nd
Vibhu Kanna
Jordan High School

3rd
Brianna Shrestha
William P. Clements High School

4th
Nirja Trivedi
Westview High School

5th
Justin Zhu
Plano West Sr High School

6th
Shayaan Shah
Austin Peace Academy

HI - Humorous Interp

Number of Entries: 11

Place
Team
School

1st
Summer Lucio
Harlingen High School

2nd
Emma Maughan
Richard King HS

3rd
Samantha Gregory
Gregory Portland High School

4th
Andrea Rosenbaum
Gregory Portland High School

5th
Nixie Steiner
Richard King HS

6th
Noor Shamieh
Saint Mary's Hall

INF - Informative

Number of Entries: 28

Place
Team
School

1st
Jesus Velasquez
Clear Brook High School

2nd
Aileen Carcamo-Bahena
Jersey Village High School

3rd
Jonathan Tubb
Saint Mary's Hall

4th
Manuel Martinez
Richard King HS

5th
Saylor Benetti
Cinco Ranch High School

6th
Areesha Rahman
Bridgeland High School

OO - Original Oratory

Number of Entries: 37

Place
Team
School

1st
Meghana Kunapareddy
Tompkins High School

2nd
Kathy He
Reagan HS

3rd
Fareeda Akewusola
Kingwood High School

4th
Manushree Chilukoori
Tompkins High School

5th
Jennifer Zhu
Seven Lakes High School

6th
Rifa Momin
Clear Lake HS

POI - Program of Oral Interp

Number of Entries: 16

Place
Team
School

1st
Sophie Holder
Saint Mary's Hall

2nd
Fareeda Akewusola
Kingwood High School

3rd
Kaitlyn Rieder
Cypress Ridge High School

4th
Daphnie Yang
Seven Lakes High School

5th
Melinda Dae
St Agnes Academy

6th
Muskan Ansari
Clear Lake HS

WSD - Worlds School Debate

Number of Entries: 9

Place
Team
School

1st
Katherine Danielson
Lorraine Meneses
Neha Rao
Andrew Peasley
Seven Lakes High School

2nd
Shreya Patwardhan
Alejandro Perez
Ella Carter
Charlotte Delany
Simon Cervini
McNeil High School