Lamar Texan Classic TFA Speech TOC

1/27/21-1/30/21
Number of Schools: 44

CONG - Congressional Debate

Number of Entries: 26

Place
Team
School

1st
Norah Rami
William P. Clements High School

2nd
Andy Shen
Bob Lanier Middle School

3rd
Allison Yang
The Kinkaid School

4th
Samuel Johnson
Bellaire

5th
Theo Hunt
Bellaire

6th
Sara Garcia
Spring Woods High School

7th
Eric Fan
Houston Memorial High School

8th
Amy Park
Bellaire

CLD - Champ Lincoln-Douglas

Number of Entries: 43

Place
Team
School

1st
William Liaw
William P. Clements High School

2nd
Jash Shah
William P. Clements High School

Semis
Kyra Terez
William B Travis High School

Semis
Christine Yuan
William P. Clements High School

Quarters
David Herrera
Strake Jesuit College Preparatory

Quarters
Varshini Loganathan
Westwood

Quarters
Akaash Kolluri
William P. Clements High School

Quarters
Freyaan Vimadalal
William P. Clements High School

CPF - Champ Public Forum

Number of Entries: 24

Place
Team
School

1st
Naman Janga
Rithvik Edupuganti
Elkins High School

2nd
Adarsh Ambekar
Kevin Xiao
Westwood

Semis
Emad Khalid
Danny Vilson
Elkins High School

Semis
Niousha Bastani
Mariam El-Rayes
William P. Clements High School

Quarters
Mahsa Forghani
Emerald Tang
Bob Lanier Middle School

Quarters
Femi Aderiento
Armaan Idrees
Elkins High School

Quarters
Neha Zaheer
Ali Syed
Elkins High School

Quarters
Inesh Nambiar
Jessamine Qu
Westwood

CX - Cross-Examination Debate

Number of Entries: 17

Place
Team
School

1st
Rohan Malhotra
Cezarina Ritter-Snader
Liberal Arts and Science Academy

2nd
Gabby O'Donnell
Dat Phan
Hendrickson High School

Semis
Pratham Setia
Ishaan Muchhala
Elkins High School

Semis
Ari Karchmer
Maxton Lynch
L C Anderson High School

Quarters
Ansha Khanna
Jessica John
Elkins High School

Quarters
Charlie Schmidt
Catherine Moursund
The Kinkaid School

Quarters
Sahithi Martha
Dominic Schwarzenbach
Westwood

Quarters
Robert Ou
Madhavan Prasanna
Westwood

DX - Domestic Extemp

Number of Entries: 29

Place
Team
School

1st
Emma Heintz
Friendswood High School

2nd
Mitsuki Jiang
Bellaire

3rd
Andy Shen
Bob Lanier Middle School

4th
Govind Pattathil
Hebron High School

5th
Grace Fyfe
Spring Woods High School

6th
Jesus Silva
Spring Woods High School

DI - Dramatic Interp

Number of Entries: 13

Place
Team
School

1st
Charlotte Fairfield
Houston Memorial High School

2nd
Denise Marin
Spring Woods High School

3rd
Folarin Oyeleye
Foster

4th
Isabel Tomkins
L C Anderson High School

5th
Hannah Bronsell
Foster

6th
Rachel Fan
Houston Memorial High School

FX - Foreign Extemp

Number of Entries: 22

Place
Team
School

1st
Abhishta Thota
Tompkins High School

2nd
Max Liu
Tompkins High School

3rd
Amy He
Bellaire

4th
Norah Rami
William P. Clements High School

5th
Kalina Peneva
Bellaire

6th
Kishlaya Rastogi
William P. Clements High School

HI - Humorous Interp

Number of Entries: 12

Place
Team
School

1st
Isabelle Cano
Hendrickson High School

2nd
Zoe Bouck
James Bowie High School

3rd
Nadia Esatell
Spring Woods High School

4th
Ellery McDaniel
Bob Lanier Middle School

5th
Caroline Cullinane
James Bowie High School

6th
Manaswi Panthi
Houston Memorial High School

INF - Informative

Number of Entries: 25

Place
Team
School

1st
Karen Cui
Jordan High School

3rd
Safa Prasla
Clear Brook High School

4th
Muhammad Zain
Clear Brook High School

5th
Aqsa Babar
Clear Brook High School

6th
Ankita Talukdar
Clear Springs High School

OO - Original Oratory

Number of Entries: 30

Place
Team
School

2nd
Casey Simpson
Agoura High School

3rd
Alanna Howlett
L C Anderson High School

4th
Emma Zhou
Houston Memorial High School

5th
Alina Du
Houston Memorial High School

6th
Klaridy Miller
Bob Lanier Middle School

POI - Program of Oral Interp

Number of Entries: 11

Place
Team
School

1st
Margaret Hamilton
L C Anderson High School

2nd
Leila Garcia
L C Anderson High School

3rd
Casey Simpson
Agoura High School

4th
Claire Lupul
L C Anderson High School

5th
David Findley
James Bowie High School

6th
Lara Borges
L C Anderson High School