Be Herd 2021

1/20/21-1/23/21
Number of Schools: 26

CONG - Congress

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Noah Wolff
Pampa High School

2nd
George Bond
Lindale High School

3rd
Seth Smith
Pampa High School

4th
Cohen Ester
Amarillo High School

5th
Aidan Powers
Amarillo High School

6th
Scott Peebles
Athens High School

CX - CX Debate

Number of Entries: 19

Place
Team
School

1st
Edgar Delgado
Riley Edens
Sudan

2nd
Nicolette Arabie
Omar Almeida
Buffalo HS

Semis
Rhianne Urbanczyk
Madeleine Machado
Canyon

Semis
Jenna Toulan
Sarah Rivers
Holliday High School

Quarters
Jalea Brown
Anthony Gonzalez
Buffalo HS

Quarters
Caroline Ragland
Maleena Barrientos
Canyon

Quarters
Grace Ainsworth
Zoey Luke-Herbig
Holliday High School

Quarters
Zachary Jones
Jakob Davenport
Lindale High School

TFALD - TFA Lincoln-Douglas Debate

Number of Entries: 16

Place
Team
School

1st
Roland Bollinger
Lubbock High School

2nd
Sebastian Whitaker
All Saints Episcopal School (Lubbock)

Semis
Jon Plummer
Lubbock High School

Semis
Micheil Wiegand
San Angelo Central

Quarters
Andrew Sillivent
Holy Cross Catholic Academy

Quarters
Kelton Porter
Lubbock High School

Quarters
Jilpa Patel
Lubbock High School

Quarters
Anaia Dickson
San Angelo Central

DI - Dramatic Interpretation

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Sarah Rivers
Holliday High School

2nd
Makaidyn Osburn
Lubbock High School

3rd
Amy Dunham
Caprock High School

4th
Samantha Mendez
Lubbock High School

5th
Lily Waldrop
TASCOSA

6th
Zoey Luke-Herbig
Holliday High School

HI - Humorous Interpretation

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Jenna Toulan
Holliday High School

2nd
Makaidyn Osburn
Lubbock High School

3rd
Quinci Floyd
TASCOSA

4th
Jack Bigham
Lubbock High School

5th
Joshua Howell
TASCOSA

6th
William Ellis
TASCOSA

INF - Informative Speaking

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Aryan Patel
Lindale High School

2nd
Jackson Magloughlin
TASCOSA

3rd
Kelly Le
Holy Cross Catholic Academy

4th
Lydia Campbell
TASCOSA

5th
Trace Rowley
TASCOSA

6th
Stachys Uy
TASCOSA

OO - Original Oratory

Number of Entries: 17

Place
Team
School

1st
Lyndsi McMillin
Lubbock High School

2nd
Sarah Kramer
Lindale High School

3rd
Kobe Williams
Ascension Cardinals

4th
Ava Darnell
TASCOSA

5th
Kayleigh Reyes
Borger High School

6th
Maribel Cabrales
Pampa High School

POI - Program of Oral Interpretation

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Ashley White
Buffalo HS

2nd
Grant Denny
Amarillo High School

3rd
Lily Waldrop
TASCOSA

4th
Logan Morris
Pampa High School

5th
Kyle Hurst
Buffalo HS

6th
Kaylee Wilhite
Pampa High School

USX - United States Extemp

Number of Entries: 18

Place
Team
School

1st
Emily Copeland
Princeton High School

2nd
Jenna Toulan
Holliday High School

3rd
Ashby Whitaker
All Saints Episcopal School (Lubbock)

4th
Lyndsi McMillin
Lubbock High School

5th
Savannah Brewer
Princeton High School

6th
Gentry Weigel
Holliday High School