2021 Lake Travis Cavalier Classic

9/18/21
Number of Schools: 17

CD - Congressional Debate

Number of Entries: 22

Place
Team
School

1st
Eliza Avramova
L C Anderson High School

2nd
Kenneth Kalu
Pflugerville High School

3rd
Kris-chand Dey
Round Rock High School

4th
Baden Russell
L C Anderson High School

5th
Ella Clegg
Round Rock High School

6th
Morgan Gonzales
James Bowie High School

VCX - Varsity Cross Examination

Number of Entries: 17

Place
Team
School

1st
Lucy Loehr
Paarth Bamb
Liberal Arts and Science Academy

2nd
Clare Stauber
Connor MacDonald
Boerne High School

Semis
Katherine Mihaly
John Martinez
Dripping Springs High School

Semis
Robert Arroyo
Paola Diaz
Princeton High School

Quarters
Isaiah Duvvuri
Shauri Yedavalli
Hendrickson High School

Quarters
Christian Bohmer
Bilal Faisal
Liberal Arts and Science Academy

Quarters
Kirthi Korattur
Anita Sosa
Liberal Arts and Science Academy

Quarters
Chris Augustin
Michael Batley
Princeton High School

VLD - Varsity LD Debate

Number of Entries: 20

Place
Team
School

1st
Aseel Rawashdeh
L C Anderson High School

2nd
Donovan Dickerson
Vandegrift High School

Semis
Noah McCuistion
James Bowie High School

Semis
Mallika Jade
Round Rock High School

Quarters
Anika Sharma
L C Anderson High School

Quarters
Joey Lopez Diaz
Princeton High School

Quarters
Hibah Alam
Round Rock High School

Quarters
Sohali Vaddula
Round Rock High School

VPF - Varsity PF Debate

Number of Entries: 16

Place
Team
School

1st
Afsaneh Masoumi
Melanie Garza
Hendrickson High School

2nd
Laya Yalamanchili
Zachary Domsch
L C Anderson High School

Semis
Kaitlyn Nash
Maya Hay
Hendrickson High School

Semis
Nathan Laude
Leo Weihe
Westlake

Quarters
Avy Caputo-Espinosa
Cristian Abarca
James Bowie High School

Quarters
Kaavya Yalamanchili
Piper Domsch
L C Anderson High School

Quarters
Alan Chu
Akash Rajanna
Westlake

Quarters
Allie Robinson
Caroline Wehring
Westlake

DX - Domestic Extemp (DX)

Number of Entries: 28

Place
Team
School

1st
Ford McCracken
L C Anderson High School

2nd
Melanie Garza
Hendrickson High School

3rd
Baden Russell
L C Anderson High School

4th
Heaven Kouakou
Hendrickson High School

5th
Rebecca Mejia
Pflugerville High School

6th
Smriti Jasti
Round Rock High School

DI - Dramatic Interpretation

Number of Entries: 27

Place
Team
School

1st
Julianne Chapa
Judson High School

2nd
Kennedy Kouba
Boerne Champion High School

3rd
Mary Hooper
Judson High School

4th
Elijah Walker
Judson High School

5th
Naudia Mayers
Judson High School

6th
Javier Lozano
James Bowie High School

Duet - Duet Acting

Number of Entries: 11

Place
Team
School

1st
Mary Hooper
Leah Snipes
Judson High School

2nd
Aaron Anderson
Julianne Chapa
Judson High School

3rd
Christian Kahl
Riley Spencer
Gregory Portland High School

4th
Danae Jackson
Raina Roberts
Judson High School

5th
Jackie Coleman
Naudia Mayers
Judson High School

6th
Stevie Anderson
Hannah Killey
Judson High School

DUO - Duo Interpretation

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Aaron Anderson
Elijah Walker
Judson High School

2nd
Amanda Perez
Mary Hooper
Judson High School

3rd
Ariel Gonzalez
Danae Jackson
Judson High School

4th
Naudia Mayers
Fatima Castro
Judson High School

5th
Javier Lozano
Zoe Bouck
James Bowie High School

FX - Foreign Extemp (FX)

Number of Entries: 16

Place
Team
School

1st
Audrey Fife
Hendrickson High School

2nd
Kenneth Kalu
Pflugerville High School

3rd
Carter Hull
L C Anderson High School

4th
Kaitlyn Nash
Hendrickson High School

5th
Lucas Flores
Hendrickson High School

6th
Ethan Nguyen
Hendrickson High School

HI - Humorous Interpretation

Number of Entries: 17

Place
Team
School

1st
Jake Broyles
Dripping Springs High School

2nd
Bella Barkkume
James Bowie High School

3rd
Megan Sewell
James Bowie High School

4th
Nadia Petru
James Bowie High School

5th
Danae Jackson
Judson High School

6th
Samantha Gregory
Gregory Portland High School

Info - Informative Speaking

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Audrey Fife
Hendrickson High School

2nd
Lara Borges
L C Anderson High School

3rd
Maya Hay
Hendrickson High School

4th
Brianna Williams
Hendrickson High School

5th
Kat Reagan
L C Anderson High School

6th
Carter Hull
L C Anderson High School

OO - Original Oratory

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Audrey Fife
Hendrickson High School

2nd
Alanna Howlett
L C Anderson High School

3rd
Vivian Murphy
L C Anderson High School

4th
Kat Reagan
L C Anderson High School

5th
Carter Hull
L C Anderson High School

6th
Heaven Kouakou
Hendrickson High School

POI - Program Oral Interpretation

Number of Entries: 11

Place
Team
School

1st
Aaron Anderson
Judson High School

2nd
Riley Spencer
Gregory Portland High School

3rd
Elijah Walker
Judson High School

4th
Hadley Wenk
Westlake

5th
Erin Everette
James Bowie High School

6th
Zoe Disler
L C Anderson High School

WSD - World Schools

Number of Entries: 6

Place
Team
School

1st
Julia Fensel
Dylan Scott
Ava Maples
Westlake

2nd
Valentin Thevoz
David Zurovec
Maxime Girou
Westlake