LC Anderson

1/14/21-1/16/21
Number of Schools: 32

CD - Congressional Debate

Number of Entries: 22

Place
Team
School

1st
Mitsuki Jiang
Bellaire

2nd
Joshua Cheng
Bellaire

3rd
Isaac Saadi
Vanguard College Prep School

4th
Brandy Xie
Bellaire

5th
Charlotte Delany
McNeil High School

6th
Morgan Gonzales
James Bowie High School

VLD - Varsity Lincoln-Douglas Debate

Number of Entries: 31

Place
Team
School

1st
Anoop Rachakonda
Westwood

2nd
Kishan Kalaria
Trinity Valley School

Semis
Anya Yaksh
Westwood

Semis
Varshini Loganathan
Westwood

Quarters
Anastasia Keeler
Westlake

Quarters
Faizaan Dossani
Westlake

Quarters
Miller Roberts
Westlake

Quarters
James Hartline
Austin SFA High School

VCX - Varsity Policy Debate

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Rohan Malhotra
Cezarina Ritter-Snader
Liberal Arts and Science Academy

2nd
Chloe Kwan
Max Miller
Liberal Arts and Science Academy

Semis
Saanvi Seth
Kalea Grant
Lake Travis High School

Semis
Karina Kosheleva
Krupali Kumar
Round Rock High School

VPF - Varsity Public Forum Debate

Number of Entries: 34

Place
Team
School

1st
Saumya Jhaveri
Bryce Liu
Bellaire

2nd
Anna Maag
Aditya Markan
Bellaire

Semis
Sidh Pandit
Anand Singh
Westwood

Semis
Sharanya Gupta
Hanyu Wei
Westwood

Quarters
Afsaneh Masoumi
Kaitlyn Nash
Hendrickson High School

Quarters
Nikhil Weerakoon
Grant Barden
James Bowie High School

Quarters
Ruth Martin
Sujith Alluru
Vista Ridge High School

Quarters
Owen Zeng
Vilmos Lo
Strake Jesuit College Preparatory

DI - Dramatic Interpretation

Number of Entries: 14

Place
Team
School

1st
Kaia Pierce
James Bowie High School

2nd
Adam Swider
Saint Mary's Hall

3rd
Camila Alvarez
Saint Mary's Hall

4th
Jaelyn Knoll
Lake Travis High School

5th
Nicholas Hardin
LaRue County High School

6th
Makaidyn Osburn
Lubbock High School

DUET - Duet Acting

Number of Entries: 11

Place
Team
School

1st
Augustus Boettcher
Patrick Pham
St. Thomas HS

2nd
Max McDowell
Tristan Rath
James Bowie High School

3rd
Kaitlyn Johnson
Lucy Evans
James Bowie High School

4th
David Findley
Daniel Bamdad
James Bowie High School

5th
Erin Everette
Kaelie Douglass
James Bowie High School

6th
Gabriel Watts
Lucas Wilcox
James Bowie High School

HI - Humorous Interpretation

Number of Entries: 15

Place
Team
School

1st
Sam Hilton
Austin SFA High School

2nd
Caroline Cullinane
James Bowie High School

3rd
Ben Cruz
Saint Mary's Hall

4th
Trevor Jorgensen
Saint Mary's Hall

5th
Zoe Bouck
James Bowie High School

6th
Lucas Wilcox
James Bowie High School

INFO - Informative Speaking

Number of Entries: 14

Place
Team
School

1st
Audrey Fife
Hendrickson High School

2nd
Jack Rykert
Saint Mary's Hall

3rd
Abigail Zeller
Saint Mary's Hall

4th
Nitya Patel
Saint Mary's Hall

5th
Aavni Kuppusamy
Westlake

6th
Adrija Rambhatla
Cumberland Valley High School

FX - International Extemp

Number of Entries: 15

Place
Team
School

1st
Amy He
Bellaire

2nd
Rudolf Bendixen
Hendrickson High School

3rd
Nikhil Reddy
Westwood

4th
Melanie Garza
Hendrickson High School

5th
Vivek Beeram
Saint Mary's Hall

6th
Dat Phan
Hendrickson High School

OO - Original Oratory

Number of Entries: 31

Place
Team
School

1st
Casey Simpson
Agoura High School

2nd
Camila Alvarez
Saint Mary's Hall

3rd
Grace Ogden
Saint Mary's Hall

4th
Audrey Weisburd
Westlake

5th
Lara Weissmann
Saint Mary's Hall

6th
Abigail Zeller
Saint Mary's Hall

POI - Program Oral Interpretation

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Ben Bankler
Saint Mary's Hall

2nd
Erin Everette
James Bowie High School

3rd
Nadia Petru
James Bowie High School

4th
Adelaide Escott
Lake Travis High School

5th
Kaia Pierce
James Bowie High School

6th
David Findley
James Bowie High School

DX - United States Extemp

Number of Entries: 18

Place
Team
School

1st
Mitsuki Jiang
Bellaire

2nd
Isaac Saadi
Vanguard College Prep School

3rd
Sraavya Danala
Westwood

4th
Medha Pulluru
Vista Ridge High School

5th
Kaitlyn Nash
Hendrickson High School

6th
Paridhi Bhattarai
Round Rock High School

WSD - World Schools Debate

Number of Entries: 6

Place
Team
School

1st
Daniel Hearne
Brett Banks
Amanda Davis
Jazmyn Klett
Robert Unger
Dripping Springs High School

2nd
Zachary Simchak
Valentin Thevoz
Shouro Shuvit
Jason Armstrong
Westlake