11th Annual Alief Hastings Speech and Debate Tournament

1/20/21-1/23/21
Number of Schools: 30

CD - Congressional Debate

Number of Entries: 27

Place
Team
School

1st
Danial Syed
Alief Kerr High School

2nd
Brianna Shrestha
William P. Clements High School

3rd
Lucas Salaberry
Lamar High School

4th
Anjali Bhatia
Seven Lakes High School

5th
Al Nahlyan
Alief Kerr High School

6th
Nikhil Murali
Seven Lakes High School

7th
Keerthana Krishnan
Seven Lakes High School

8th
Jesus Silva
Spring Woods High School

VLD - Varsity Lincoln Douglas

Number of Entries: 23

Place
Team
School

1st
Freyaan Vimadalal
William P. Clements High School

2nd
Akaash Kolluri
William P. Clements High School

Semis
Rishab Patil
Seven Lakes High School

Semis
Marco Ma
William P. Clements High School

Quarters
Iris Cheng
Seven Lakes High School

Quarters
Ella Huang
St Agnes Academy

Quarters
Jash Shah
William P. Clements High School

Quarters
Kyren Khairah
William P. Clements High School

VPF - Varsity Public Forum

Number of Entries: 19

Place
Team
School

1st
Aarush Kaboo
Arnav Mehta
Seven Lakes High School

2nd
Seongwon Park
Arlin Birkby
Seven Lakes High School

Semis
Max Chen
Emma Fulton
The Awty International School

Semis
Christina Wang
Katherine Nelson
St Agnes Academy

Quarters
Esteban Ayala
Allison Cybulski
The Awty International School

Quarters
Armaan Idrees
Oluwafemi Aderinto
Elkins High School

Quarters
Neha Zaheer
Ali Syed
Elkins High School

Quarters
Pranav Rajkumar
Arjun Bhowmik
Seven Lakes High School

DX - Domestic Extemp

Number of Entries: 27

Place
Team
School

1st
Corina Aniceto
Seven Lakes High School

2nd
Danny Tang
Katy Taylor High School

3rd
Sheila Nguyen
Alief Kerr High School

4th
Jesus Silva
Spring Woods High School

5th
Brian Hu
Katy Taylor High School

6th
Cristopher Melendez
Spring Woods High School

DI - Dramatic Interp

Number of Entries: 16

Place
Team
School

1st
Fatima Koroma
Alief Early College High School

2nd
Amy Marquez
Alief Early College High School

3rd
Victoria Hu
Seven Lakes High School

4th
Charlotte Fairfield
Houston Memorial High School

5th
Oluwatofunmi Jewesimi
Seven Lakes High School

6th
Zachary Nguyen
Seven Lakes High School

FX - Foreign Extemp

Number of Entries: 14

Place
Team
School

1st
Grace Fyfe
Spring Woods High School

2nd
Joshua Romero
Alief Kerr High School

3rd
Brianna Shrestha
William P. Clements High School

4th
Ashmit Bhatnagar
William P. Clements High School

5th
Arjun Bhowmik
Seven Lakes High School

6th
Daniel Cheung
Seven Lakes High School

HI - Humorous Interp

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Ryan Wu
Seven Lakes High School

2nd
Casey Simpson
Agoura High School

3rd
Manaswi Panthi
Houston Memorial High School

4th
Coral Maxwell
St Agnes Academy

5th
Osamede Okunghae
Alief Kerr High School

6th
Gabriela Clinton
St Agnes Academy

INF - Informative Speaking

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Prachi Rajput
Seven Lakes High School

2nd
Ziyi Liu
Seven Lakes High School

3rd
Kennadi Rushing
Spring Woods High School

4th
Bailey Raymond
St Agnes Academy

5th
Casey Simpson
Agoura High School

6th
Hamna Yousafzai
Jordan High School

OO - Original Oratory

Number of Entries: 19

Place
Team
School

1st
Camila Camacho
The Woodlands High School

2nd
Grace Fyfe
Spring Woods High School

3rd
Emma Carter
The Woodlands High School

4th
Casey Simpson
Agoura High School

5th
Hannah Ghebrelul
Alief Kerr High School

6th
Olivia Lopes
Seven Lakes High School

WSD - WSD

Number of Entries: 11

Place
Team
School

1st
Alexandra Gioukaris
Anagha Tirumalai
Abdelmadjid Zedira
Neha Allada
Tompkins High School

2nd
Jaya Khandelwal
Anna Huang
Audrey Wang
William P. Clements High School

Semis
Min Ko
Mohammad Zaidi
Kaitlin Everitt
Mayde Creek High School

Semis
Amyn Macknojia
Wajih Rehman
Dev Dhruva
Faris Goraya
William P. Clements High School