Westlake Chap Classic

1/21/22-1/22/22
Number of Schools: 16

CD - Congress

Number of Entries: 25

Place
Team
School

1st
Lizzie Galassini
Dripping Springs High School

2nd
Faith Aguilar
Hutto High School

3rd
Baden Russell
L C Anderson High School

4th
Morgan Gonzales
James Bowie High School

5th
Lucas Kim
Trinity School of Midland

6th
Sloane Ennis
Lake Travis High School

7th
Judi Aly
Lake Travis High School

8th
Tanisha Banerjee
Lake Travis High School

CX - Policy Debate

Number of Entries: 17

Place
Team
School

1st
Christian Bohmer
Sam Church
Liberal Arts and Science Academy

2nd
Bilal Faisal
Danielle Gu
Liberal Arts and Science Academy

Semis
Samantha Low
Eleanor Barrett
Liberal Arts and Science Academy

Semis
Kirthi Korattur
Alexandrea Huang
Liberal Arts and Science Academy

Quarters
Lucas Castillo-West
Krish Singh
Liberal Arts and Science Academy

Quarters
Anita Sosa
Chloe Kwan
Liberal Arts and Science Academy

Quarters
Maile Low
Ella Williams
Liberal Arts and Science Academy

Quarters
Eric Zhu
Vince Pham
Westwood

VLD - Varsity Lincoln Douglas

Number of Entries: 16

Place
Team
School

1st
Pranav Medikonduru
Westwood

2nd
Kira Schwegler
BASIS San Antonio Shavano

Semis
Ashlyn Story
Lake Travis High School

Semis
Aditya Patwardhan
McNeil High School

Quarters
Audrey Millard
L C Anderson High School

Quarters
Yara Mustafa
McNeil High School

Quarters
Akhilesh Pissay
Westwood

Quarters
Vivaan Shah
Westwood

VPF - Varsity Public Forum

Number of Entries: 18

Place
Team
School

1st
Raiyan Shaik
Kali Aman-Carrier
Vista Ridge High School

2nd
Avy Caputo-Espinosa
Cristian Abarca
James Bowie High School

Semis
Ilan Ben-Avi
Ben Coleman
L C Anderson High School

Semis
Kate Ren
Amogh Mahambare
Westwood

Quarters
Kaitlyn Nash
Maya Hay
Hendrickson High School

Quarters
Ava Lambert
Lucas Flores
Hendrickson High School

Quarters
Jaden Knippa
Grant Barden
James Bowie High School

Quarters
Ethan Parks
Hadley Whytlaw
Trinity School of Midland

DX - Domestic Extemp

Number of Entries: 40

Place
Team
School

1st
Audrey Fife
Hendrickson High School

2nd
Arjun Raman
Westwood

3rd
Lizzie Galassini
Dripping Springs High School

4th
Katie Field
L C Anderson High School

5th
Brockett McNeel
Trinity School of Midland

6th
Heaven Kouakou
Hendrickson High School

DI - Dramatic Interpretation

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Kennedy Kouba
Boerne Champion High School

2nd
Zoe Bouck
James Bowie High School

3rd
Jake Broyles
Dripping Springs High School

4th
Erin Everette
James Bowie High School

5th
Bella Barkkume
James Bowie High School

6th
Javier Lozano
James Bowie High School

DUET - Duet Interpretation

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Laura Margo
Gracey Hamilton
L C Anderson High School

2nd
Javier Lozano
Zachary Kohlmyer
James Bowie High School

3rd
Erin Everette
Lola Dobies
James Bowie High School

4th
Zoe Disler
Sydney Fulton
L C Anderson High School

5th
Lara Borges
Melissa Hernandez-Garza
L C Anderson High School

DUO - Duo Interpretation

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Lucas Wilcox
Josh Nielsen
James Bowie High School

2nd
Javier Lozano
Zoe Bouck
James Bowie High School

3rd
Zoe Disler
Sydney Fulton
L C Anderson High School

4th
Gabriel Watts
Jadon Demetri
James Bowie High School

5th
Laura Margo
Gracey Hamilton
L C Anderson High School

HI - Humorous Interpretation

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Josh Nielsen
James Bowie High School

2nd
Jake Broyles
Dripping Springs High School

3rd
Bella Barkkume
James Bowie High School

4th
Lucas Wilcox
James Bowie High School

5th
Lola Dobies
James Bowie High School

6th
Jadon Demetri
James Bowie High School

INFO - Informative Speaking

Number of Entries: 13

Place
Team
School

1st
Lara Borges
L C Anderson High School

2nd
Charlize Stone
Lake Travis High School

3rd
Hadley Whytlaw
Trinity School of Midland

4th
Tobias Slatken
Trinity School of Midland

5th
Ayushi Sampath
Lake Travis High School

6th
Brockett McNeel
Trinity School of Midland

IX - International Extemp

Number of Entries: 18

Place
Team
School

1st
Katherine Peckham
Westwood

2nd
Meghna Ittycheria
Lake Travis High School

3rd
Emma Haines
Boerne Champion High School

4th
Waleed Haider
Austin Peace Academy

5th
Lucas Flores
Hendrickson High School

6th
Iris Castruita
Lake Travis High School

OO - Original Oratory

Number of Entries: 12

Place
Team
School

1st
Lara Borges
L C Anderson High School

2nd
Jake Broyles
Dripping Springs High School

3rd
Brockett McNeel
Trinity School of Midland

4th
Sydney Fulton
L C Anderson High School

5th
Hadley Whytlaw
Trinity School of Midland

6th
Joy Zhou
Lake Travis High School

POI - Program Oral Interpretation

Number of Entries: 11

Place
Team
School

1st
Zoe Disler
L C Anderson High School

2nd
Erin Everette
James Bowie High School

3rd
Hadley Whytlaw
Trinity School of Midland

4th
Lola Dobies
James Bowie High School

5th
Georgia Molina
Trinity School of Midland

6th
Jadon Demetri
James Bowie High School

WSD - World Schools Debate

Number of Entries: 6

Place
Team
School

1st
AJ Bergeron
Zoe Costanza
Alexander Seshan
Jackie Truesdell
Dripping Springs High School

2nd
Daniel Hearne
Brett Banks
Chase Menjivar
Lizzie Galassini
Jackson Berthelsen
Dripping Springs High School