Mayde Creek Ram Classic TFA Tournament

1/14/22-1/15/22
Number of Schools: 30

Cong - Congressional Debate

Number of Entries: 51

Place
Team
School

1st
Mitsuki Jiang
Bellaire

2nd
Karim Al Kharsa
Jordan High School

3rd
Danish Khan
William P. Clements High School

4th
Keshav Kumar
Tompkins High School

5th
Matthew Noriega
Cypress Ranch High School

6th
Brian Hu
Katy Taylor High School

7th
Ishan Maddalwar
Katy Taylor High School

8th
Abhishta Thota
Tompkins High School

9th
Jason Wan
Tompkins High School

10th
Steven Yang
Tompkins High School

11th
Brianna Shrestha
William P. Clements High School

12th
Vibhu Kanna
Jordan High School

12th
Sanjay Sreedhar
Jordan High School

12th
Nikhil Murali
Seven Lakes High School

12th
Denver Tran
Seven Lakes High School

VLD - Varsity Lincoln Douglas

Number of Entries: 26

Place
Team
School

1st
Christopher Lee
Seven Lakes High School

2nd
David Xu
Memorial High School

Semis
Connor Taylor
Cypress Woods

Semis
Anshuni Kale
William P. Clements High School

Quarters
Fanny Wiesmuller
Jordan High School

Quarters
Minh Le
Langham Creek

Quarters
Daniel Ma
Memorial High School

Quarters
Freyaan Vimadalal
William P. Clements High School

VPF - Varsity Public Forum

Number of Entries: 12

Place
Team
School

1st
Ziana Sundrani
Somya Mehrotra
William P. Clements High School

2nd
Colin Boyd
Priyanka Behera
Seven Lakes High School

Semis
Khoa Le
Luis Carvajal Picott
Seven Lakes High School

Semis
Daniel Chan
Jason Deng
Bellaire

DX - Domestic Extemp

Number of Entries: 24

Place
Team
School

1st
Kate Njeru
Seven Lakes High School

2nd
Hannah Aaronson
Tompkins High School

3rd
Sofia Esteban
Seven Lakes High School

4th
Matthew Noriega
Cypress Ranch High School

5th
Mehak Uppal
Seven Lakes High School

6th
Sarauswathy Chockalingam
Tompkins High School

DI - Dramatic Interp

Number of Entries: 12

Place
Team
School

1st
Surabhi Subash
Langham Creek

2nd
Aeon Chen
Tompkins High School

3rd
Oluwatofunmi Jewesimi
Seven Lakes High School

4th
Kelsey Do
Langham Creek

5th
Ingrid Belcher
Seven Lakes High School

6th
Chrisette Wigfall
Bob Lanier Middle School

DA - Duet Acting

Number of Entries: 13

Place
Team
School

1st
Alison Ortega
Victoria Pegues
Cypress Ranch High School

2nd
Carra Randle
Wilfred Narvaez
Eisenhower Senior High School

3rd
Mary-Adeline Leahy
Penelope Caraballo
Bob Lanier Middle School

4th
Brandon Fivecoat
Brayden McAuliffe
Cypress Ranch High School

5th
Alexa Killian
Mia Governali
Bob Lanier Middle School

6th
Savannah Bivens
Venus Marroquin
Cypress Lakes High School

DUO - Duo Interpretation

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Victoria Wong
Annabelle Du
Cinco Ranch High School

2nd
Mercy Solis
Venus Marroquin
Cypress Lakes High School

3rd
Brycen Jones
Wilfred Narvaez
Eisenhower Senior High School

4th
Dylan Martinez Figueroa
Carra Randle
Eisenhower Senior High School

5th
Mary-Adeline Leahy
Penelope Caraballo
Bob Lanier Middle School

6th
Catelin Green
Gian Arpino
Eisenhower Senior High School

HI - Humorous Interp

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Andrew Li
Seven Lakes High School

2nd
Carra Randle
Eisenhower Senior High School

3rd
Tara Gordon
Eisenhower Senior High School

4th
Ashley Gore
Tompkins High School

5th
Kyla Vega
Bob Lanier Middle School

6th
Paige Brandimarte
Monsignor Kelly Catholic High School

INFO - Informative Speaking

Number of Entries: 15

Place
Team
School

1st
Sofia Esteban
Seven Lakes High School

2nd
Ethni Mena-Ajakpovi
Katy Taylor High School

3rd
Oluwatofunmi Jewesimi
Seven Lakes High School

4th
Yashvi Kushwaha
Jordan High School

5th
Areesha Rahman
Bridgeland High School

6th
Grace Zhang
Seven Lakes High School

IX - International Extemp

Number of Entries: 16

Place
Team
School

1st
Hana Perez
Tompkins High School

2nd
Janaki Sankar
Tompkins High School

3rd
Mariana De la Garza
Seven Lakes High School

4th
Keshav Kumar
Tompkins High School

5th
Abhinav Kotha
Jordan High School

6th
Katherine Danielson
Seven Lakes High School

OO - Original Oratory

Number of Entries: 19

Place
Team
School

1st
Abhishta Thota
Tompkins High School

2nd
Olivia Lopes
Seven Lakes High School

3rd
Kannaa Chockalingam
Tompkins High School

4th
Kate Njeru
Seven Lakes High School

5th
Angel Sonnier
Cypress Lakes High School

6th
Sarauswathy Chockalingam
Tompkins High School

WSD - World Schools Debate

Number of Entries: 13

Place
Team
School

1st
Mehak Uppal
Nitya Batchu
Mariana De la Garza
Seven Lakes High School

2nd
Hana Perez
Janaki Sankar
Nicholas Chen
Robert Tantiado
Tompkins High School

Semis
Duaa Nasikwala
Nolan Zeng
Sofia Barrera
Evan Danek
Tai Tran
Westchester Academy For International Studies

Semis
Helen Gordon
Chinh Le
Jonathan Barnes
Isaac Knott
Zachary Rosca-Halmagean
Westchester Academy For International Studies