Leander

8/26/20-8/29/20
Number of Schools: 27

CD - Congressional Debate

Number of Entries: 28

Place
Team
School

1st
Mitsuki Jiang
Bellaire

2nd
Camille Trawick
Lake Travis High School

3rd
Thomas Lai
Bellaire

4th
Nick Van Lente
James Bowie High School

5th
Hunter Foster
Salado

6th
Samuel Ennis
Lake Travis High School

7th
Arianna Zhao
Bellaire

8th
Elijah Kleinman
L C Anderson High School

VLD - Varsity LD Debate

Number of Entries: 47

Place
Team
School

1st
Ari Karchmer
L C Anderson High School

2nd
Brett Cryan
L C Anderson High School

Semis
Sandali Srivastava
Westwood

Semis
Aseel Rawashdeh
L C Anderson High School

Quarters
Brian Jeon
Westwood

Quarters
Mark Foster
L C Anderson High School

Quarters
Faizaan Dossani
Westlake

Quarters
James Hartline
Austin SFA High School

VPF - Varsity PF Debate

Number of Entries: 43

Place
Team
School

1st
Dylan Canyon
William Erard
L C Anderson High School

2nd
Nathan Laude
Alex Rodgers
Westlake

Semis
Jason Luo
Xuechen Yin
Westlake

Semis
Jawad Bataineh
Teresa Luo
Westlake

Quarters
Daniel Yang
Zain Syed
Westlake

Quarters
Arnav Gunwani
Jeff Freeman
Westwood

Quarters
Akhil Bhale
Amogh Mahambare
Westwood

Quarters
Ilan Ben-Avi
Zachary Domsch
L C Anderson High School

VCX - Varsity Policy Debate

Number of Entries: 16

Place
Team
School

1st
Alexandrea Huang
Ella Williams
Liberal Arts and Science Academy

2nd
Maya Mikelson
Sam Church
Liberal Arts and Science Academy

Semis
Ron Kiehn
Maxton Lynch
L C Anderson High School

Semis
Dhruv Ruttala
Chloe Kwan
Liberal Arts and Science Academy

Quarters
Karina Kosheleva
Krupali Kumar
Round Rock High School

Quarters
Walker Gossett
Elizabeth Stein
L C Anderson High School

Quarters
Ethan Coffin
Leon Petriu
Boerne Champion High School

Quarters
Eshan Manchanda
Max Miller
Liberal Arts and Science Academy

DX - Domestic Extemp (DX)

Number of Entries: 39

Place
Team
School

1st
Olivia Yang
Westwood

2nd
Ananya Das
St John's School

3rd
Sanjay Amirthraj
Westwood

4th
Natalie Benavides
L C Anderson High School

5th
Melanie Garza
Hendrickson High School

6th
Ramya Nambala
Vista Ridge High School

DI - Dramatic Interpretation

Number of Entries: 11

Place
Team
School

1st
Javier Lozano
James Bowie High School

2nd
Alyssa Shumaker
James Bowie High School

3rd
Nevaeh Acosta
Dripping Springs High School

4th
Ashlyn Zuckner
Vista Ridge High School

5th
Natalie Grayson
Austin SFA High School

6th
Gabriel Watts
James Bowie High School

Duet - Duet Acting

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Jadon Demetri
Lainey Killian
James Bowie High School

2nd
Erin Everette
Kaelie Douglass
James Bowie High School

3rd
Caroline Cullinane
Sophie Chasen
James Bowie High School

4th
Zoe Bouck
Connor Snow
James Bowie High School

5th
Max McDowell
Tristan Rath
James Bowie High School

6th
Gabriel Watts
Lucas Wilcox
James Bowie High School

Duo - Duo Interpretation

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Megan Sewell
Nadia Petru
James Bowie High School

2nd
Tristan Rath
Aidan Garcia
James Bowie High School

3rd
Connor Snow
Jaden Davis
James Bowie High School

4th
Jadon Demetri
Finn Alexander
James Bowie High School

5th
Gabriel Watts
Javier Lozano
James Bowie High School

6th
Kaia Pierce
Alyssa Shumaker
James Bowie High School

FX - Foreign Extemp (FX)

Number of Entries: 29

Place
Team
School

1st
Elijah Kleinman
L C Anderson High School

2nd
Amod Daherkar
Vista Ridge High School

3rd
Srivaishnavi Marreddy
Westwood

4th
Amy He
Bellaire

5th
Emma Guan
Westlake

6th
Nick Van Lente
James Bowie High School

HI - Humorous Interpretation

Number of Entries: 16

Place
Team
School

1st
Connor Snow
James Bowie High School

2nd
Nadia Petru
James Bowie High School

3rd
Eli Craddock
Dripping Springs High School

4th
Sam Mayers
Westlake

5th
Audrey Higley
Pflugerville High School

6th
Tristan Rath
James Bowie High School

Info - Informative Speaking

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Audrey Fife
Hendrickson High School

2nd
Alanna Howlett
L C Anderson High School

3rd
Carter Hull
L C Anderson High School

4th
Aavni Kuppusamy
Westlake

5th
Afsaneh Masoumi
Hendrickson High School

6th
Ariel Doss
L C Anderson High School

OO - Original Oratory

Number of Entries: 15

Place
Team
School

1st
Audrey Fife
Hendrickson High School

2nd
Yaseen Eleyan
L C Anderson High School

3rd
Lara Borges
L C Anderson High School

4th
Alanna Howlett
L C Anderson High School

5th
Zoe Disler
L C Anderson High School

6th
Gigi Beckham
L C Anderson High School

POI - Program Oral Interpretation

Number of Entries: 11

Place
Team
School

1st
Adelaide Escott
Lake Travis High School

2nd
Hayley Carbajal
Banquete High School

3rd
Nadia Petru
James Bowie High School

4th
Audrey Higley
Pflugerville High School

5th
Erin Everette
James Bowie High School

6th
Isabel Tomkins
L C Anderson High School

WS - World Schools Debate

Number of Entries: 8

Place
Team
School

1st
Hadley Adkison
Suzanna Ahmed
Cole Alibrio
Sarah Fournier
Darian Turnwald
Grand Oaks High School

2nd
Mark Duffin
Maggie Latham
Noah Plasek
Esperanza DeSpain
Isabel Irvine
Grand Oaks High School