Fall Open

9/19/20
Number of Schools: 23

SC - Student Congress

Number of Entries: 20

Place
Team
School

1st
Ethan Wilkes
John Paul Stevens High School

2nd
Garrett Schroeder
Winston Churchill HS

3rd
Joshua Walkingstick
Claudia Taylor Johnson High School

4th
Wyatt Hall
La Vernia High School

5th
Steven Sacerdote
BASIS San Antonio Shavano

6th
Jake Wildenstein
La Vernia High School

CX - CX Debate

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Gordie O'Rorke
Brooklyn King
Winston Churchill HS

2nd
Ethan Coffin
Leon Petriu
Boerne Champion High School

3rd
Bindi Kaplan
Lauren Juarez
Winston Churchill HS

4th
Leah Huerta
Cana Blanton
Winston Churchill HS

LD - LD Debate

Number of Entries: 19

Place
Team
School

1st
Mridula Shan
BASIS San Antonio Shavano

2nd
Mateo Rios
Banquete High School

Semis
Michelle Oh
Sandra Day O'Connor HS

Semis
Bella Estrada
Jack C. Hays

Quarters
Charis Key
Sandra Day O'Connor HS

Quarters
Dane Wimmer
Seminole

Quarters
Avery Wilson
Jack C. Hays

Quarters
Caleb Stanley
Seminole

PF - PF Debate

Number of Entries: 16

Place
Team
School

1st
Justin Goosman
Kolban Mills
La Vernia High School

2nd
Ethan Pollack
Prateek Mishra
BASIS San Antonio Shavano

Semis
Barrett Hanselka
Reece Smith
La Vernia High School

Semis
Suran Somawardana
Ansh Jakatimath
BASIS San Antonio Shavano

Quarters
Derek Kadrmas
Joshua Niday
La Vernia High School

Quarters
Andylan Burchett
Luke Warren
La Vernia High School

Quarters
Aryaman Chhawcharia
Allen Liang
BASIS San Antonio Shavano

Quarters
Samantha Doran
Garrett Fritcher
Geneva School of Boerne

DX - Domestic Extemp

Number of Entries: 18

Place
Team
School

1st
Joel Robertson
La Vernia High School

2nd
Nicholas Tejeda
La Vernia High School

3rd
Payton Carter
Seminole

4th
Bradley Everett
Seminole

5th
Dominick Peralta
Medina Valley High School

6th
Cathryn Johnson
Seminole

DI - Dramatic

Number of Entries: 15

Place
Team
School

1st
Reese Cooper
Seminole

2nd
Oluwatofunmi Jewesimi
Seven Lakes High School

3rd
Moises Ybaben
Seminole

4th
Laasya Gandikota
Seven Lakes High School

5th
Alayna Amen
Seminole

6th
Makayla Randolph
Seminole

FX - Foreign Extemp

Number of Entries: 15

Place
Team
School

1st
Ethan Wilkes
John Paul Stevens High School

2nd
Conner Jacobson
Winston Churchill HS

3rd
Sara Beth Beasley
Medina Valley High School

4th
Victor Falcon
Jack C. Hays

5th
Wyatt Hall
La Vernia High School

6th
Alayna Amen
Seminole

HI - Humorous

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Seth Barrientes
Seminole

2nd
Michael Fehr
Seminole

3rd
Taran Verm
La Vernia High School

4th
Amy Miller
Geneva School of Boerne

5th
Esan Fikes
Geneva School of Boerne

6th
Jordan Warren
Jack C. Hays