Lake Travis

9/17/20-9/19/20
Number of Schools: 28

CD - Congressional Debate

Number of Entries: 42

Place
Team
School

1st
Corina Aniceto
Seven Lakes High School

2nd
Joseph Garza
Pflugerville High School

3rd
Lizzie Galassini
Dripping Springs High School

4th
Morgan Gonzales
James Bowie High School

5th
Natalie Pang
Seven Lakes High School

6th
Lily Claire Kroll
Dripping Springs High School

7th
Parth Nikumbh
Seven Lakes High School

8th
Cassandra Podnar
McNeil High School

VLD - Varsity LD Debate

Number of Entries: 26

Place
Team
School

1st
James Hartline
Austin SFA High School

2nd
Christopher Lee
Seven Lakes High School

Semis
Sohali Vaddula
Round Rock High School

Semis
Manu Ramineni
Seven Lakes High School

Quarters
Iris Cheng
Seven Lakes High School

Quarters
Srinithya Challa
McNeil High School

Quarters
Evan Proctor
Strake Jesuit College Preparatory

Quarters
Michael Stuckert
Strake Jesuit College Preparatory

VPF - Varsity PF Debate

Number of Entries: 43

Place
Team
School

1st
Justin Zhang
Arjun Surya
Seven Lakes High School

2nd
Jawad Bataineh
Teresa Luo
Westlake

Semis
Morgan Burkhardt
Emma Guan
Westlake

Semis
Katie Golson
Nikhil Weerakoon
James Bowie High School

Quarters
Ilan Ben-Avi
Zachary Domsch
L C Anderson High School

Quarters
Siler Fisher
Alex Harwood
Strake Jesuit College Preparatory

Quarters
Caroline Wehring
Allie Robinson
Westlake

Quarters
Mark Foster
Laya Yalamanchili
L C Anderson High School

DX - Domestic Extemp (DX)

Number of Entries: 27

Place
Team
School

1st
Kyle Morgan
L C Anderson High School

2nd
Camila Alatorre
Seven Lakes High School

3rd
Lizzie Galassini
Dripping Springs High School

4th
Lily Claire Kroll
Dripping Springs High School

5th
Ford McCracken
L C Anderson High School

6th
Katie Golson
James Bowie High School

DI - Dramatic Interpretation

Number of Entries: 12

Place
Team
School

1st
Alyssa Shumaker
James Bowie High School

2nd
Kaia Pierce
James Bowie High School

3rd
Lucas Carter
Glenwood High School

4th
Javier Lozano
James Bowie High School

5th
Nadia Petru
James Bowie High School

6th
Gabriel Watts
James Bowie High School

Duet - Duet Acting

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Katie Carrabine
Zoey Salter
James Bowie High School

2nd
Max McDowell
Tristan Rath
James Bowie High School

3rd
Zoe Bouck
Connor Snow
James Bowie High School

4th
Aidan Garcia
Ian Garcia
James Bowie High School

5th
Erin Everette
Kaelie Douglass
James Bowie High School

6th
Caroline Cullinane
Sophie Chasen
James Bowie High School

FX - Foreign Extemp (FX)

Number of Entries: 16

Place
Team
School

1st
Yousor Mohammed Ali
Hendrickson High School

2nd
Carter Hull
L C Anderson High School

3rd
Joseph Garza
Pflugerville High School

4th
Natalie Pang
Seven Lakes High School

5th
Corina Aniceto
Seven Lakes High School

6th
Kenneth Kalu
Pflugerville High School

HI - Humorous Interpretation

Number of Entries: 11

Place
Team
School

1st
Tristan Rath
James Bowie High School

2nd
Phillip Crane
Kingwood High School

3rd
Isabelle Cano
Hendrickson High School

4th
Sam Mayers
Westlake

5th
Megan Sewell
James Bowie High School

6th
Samantha Seeton
The Woodlands High School

Info - Informative Speaking

Number of Entries: 12

Place
Team
School

1st
Carter Hull
L C Anderson High School

2nd
Audrey Fife
Hendrickson High School

3rd
Campbell Paul
Westlake

4th
Aavni Kuppusamy
Westlake

5th
Audrey Weisburd
Westlake

6th
Shubhi Dhamija
Midland Lee HS

OO - Original Oratory

Number of Entries: 15

Place
Team
School

1st
Isabelle Cano
Hendrickson High School

2nd
Aavni Kuppusamy
Westlake

3rd
Marianna Herold
Chaparral Star Academy

4th
Dana Garibaldi
James Nikki Rowe High School

5th
Audrey Fife
Hendrickson High School

6th
Audrey Weisburd
Westlake

POI - Program Oral Interpretation

Number of Entries: 11

Place
Team
School

1st
Giana Martinez
L C Anderson High School

2nd
Claire Lupul
L C Anderson High School

3rd
Anica Nichols
Chaparral Star Academy

4th
Erin Everette
James Bowie High School

5th
Kaia Pierce
James Bowie High School

6th
Nadia Petru
James Bowie High School