George Ranch Tournament

12/16/20-12/19/20
Number of Schools: 24

CD - Congressional Debate

Number of Entries: 16

Place
Team
School

1st
Jesus Silva
Spring Woods High School

2nd
Owen Zhang
Bellaire

3rd
Gabriel Villarreal
Flower Mound High School

4th
Avinash Chivakula
Flower Mound High School

5th
Brandy Xie
Bellaire

6th
Michael Sheth
Bellaire

VPF - Varsity Public Forum

Number of Entries: 14

Place
Team
School

1st
Lucy Ma
Christopher Ho
Bellaire

2nd
Varun Manickam
Rayleigh Nam
Bellaire

Semis
Seongwon Park
Arlin Birkby
Seven Lakes High School

Semis
Owen Zeng
Vilmos Lo
Strake Jesuit College Preparatory

DX - Domestic Extemp

Number of Entries: 21

Place
Team
School

1st
Jared Lee
Spring Woods High School

2nd
Ida Harried
Flower Mound High School

3rd
Matthew Lee
Spring Woods High School

4th
Avinash Chivakula
Flower Mound High School

5th
Benjamin Prewitt
Cy-Fair High School

6th
Lauren Baltazar
Cy-Fair High School

DI - Dramatic Interp

Number of Entries: 23

Place
Team
School

1st
Anabelle Evans
Foster

2nd
Folarin Oyeleye
Foster

3rd
Cole Buzbee
Hallsville Speech and Debate

4th
Annsantra Sijo
Clear Brook High School

5th
Olivia Gerber
The Woodlands High School

6th
McKenna Walter
The Woodlands High School

DA - Duet Acting

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
McKenna Walter
Lindsay Moynihan
The Woodlands High School

2nd
Gabriel Watts
Lucas Wilcox
James Bowie High School

3rd
Dimitri Lalinde
Adah Chamberlain
Klein High School

4th
Max McDowell
Tristan Rath
James Bowie High School

5th
madison nave
alyssa jones
Klein High School

6th
Katie Carrabine
Zoey Salter
James Bowie High School

HI - Humorous Interp

Number of Entries: 16

Place
Team
School

1st
Megan Sewell
James Bowie High School

2nd
Nadia Esatell
Spring Woods High School

3rd
Lucas Wilcox
James Bowie High School

4th
Abi Cheek
Trinity School of Midland

5th
Emily Morvant
The Woodlands High School

6th
Michael Dore
Klein High School

INF - Informative Speaking

Number of Entries: 13

Place
Team
School

1st
Aleena Joseph
Fort Bend Austin HS

2nd
Danielle Bryden
Trinity School of Midland

3rd
Hadley Whytlaw
Trinity School of Midland

4th
Kennadi Rushing
Spring Woods High School

5th
Ankitha Gantasala
Fort Bend Austin HS

6th
Camila Alatorre
Seven Lakes High School

OO - Original Oratory

Number of Entries: 17

Place
Team
School

1st
Ethan Jiang
Seven Lakes High School

2nd
Kennedy James
Klein High School

3rd
Danielle Bryden
Trinity School of Midland

4th
Cinthia Morales
Cypress Park High School

5th
Charlotte McConathy
Lindale High School

6th
Marisa Gu
Seven Lakes High School

POI - Program of Oral Interpretation

Number of Entries: 15

Place
Team
School

1st
Danielle Bryden
Trinity School of Midland

2nd
Madison Dean
Klein High School

3rd
Daphnie Yang
Seven Lakes High School

4th
Allyson Yates
Hallsville Speech and Debate

5th
Corbin Colvin
Hallsville Speech and Debate

6th
Arleth Gonzalez
Cypress Ridge High School