Eastwood High School

12/9/20-12/12/20
Number of Schools: 16

CONG - Congressional Debate

Number of Entries: 13

Place
Team
School

1st
Luke Miller
El Paso Coronado High School

2nd
Luke Chalfont
Chapin High School

3rd
Colin Tipton
Chapin High School

4th
Nicholas Royals
Chapin High School

5th
Isabela Valencia
Americas High School

6th
Jayde DeGraff
Americas High School

LD - Lincoln Douglas Debate

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Samuel Kligman
El Paso Coronado High School

2nd
Nicholas Royals
Chapin High School

Semis
Sabrina Metzger
El Paso Coronado High School

Semis
Luke Chalfont
Chapin High School

DX - Domestic Extemporaneous Speaking

Number of Entries: 14

Place
Team
School

1st
Kayla Saucedo
Americas High School

2nd
Mateo Grijalva
Burges High School

3rd
Danina Castro
Americas High School

4th
Ezequiel Baltierra
Banquete High School

5th
Isabela Valencia
Americas High School

6th
Angel Ruiz
Riverside

DI - Dramatic Interpretation

Number of Entries: 18

Place
Team
School

1st
Camila Alvarez
Saint Mary's Hall

2nd
Campbell Cage
Saint Mary's Hall

3rd
Yesenia Ochoa
Eastlake High School

4th
Isabella Mauri
Saint Mary's Hall

5th
Xochitl De LaTorre
Del Valle

6th
Autumn Lopez
Del Valle

DUO - Duo Acting

Number of Entries: 11

Place
Team
School

1st
Christina Trevizo
Maya Rivera
Del Valle

2nd
Savanna Torres
Mia Jaquez
Del Valle

3rd
Saliynah Gutierrez
Xochitl De LaTorre
Del Valle

4th
Leonardo Diaz
Galilea De La O
Del Valle

5th
Nailea Ortega
Melanie Ayabar
Del Valle

6th
Seth Fetterman
Kimberly Rivas
Del Valle

FX - Foreign Extemporaneous Speaking

Number of Entries: 12

Place
Team
School

1st
Jayde DeGraff
Americas High School

2nd
Mateo Grijalva
Burges High School

3rd
Danina Castro
Americas High School

4th
Samuel Kligman
El Paso Coronado High School

5th
Kayla Saucedo
Americas High School

6th
Veronica Burnham
Del Valle

HI - Humorous Interpretation

Number of Entries: 13

Place
Team
School

1st
Sophie Holder
Saint Mary's Hall

2nd
Angus McGoon
Saint Mary's Hall

3rd
Noor Shamieh
Saint Mary's Hall

4th
Daniela Bonscher
El Paso Coronado High School

5th
Stephanie Sanchez Carmenates
Del Valle

6th
Maya Rivera
Del Valle

INFO - Informative Speaking

Number of Entries: 15

Place
Team
School

1st
Lara Weissmann
Saint Mary's Hall

2nd
William Herff
Saint Mary's Hall

3rd
Angela Yang
Velásquez-Liangyi Leadership Academy

4th
Kayla Saucedo
Americas High School

5th
Ben Wilson
Saint Mary's Hall

6th
Jackeline Morales
Eastlake High School

OO - Original Oratory

Number of Entries: 13

Place
Team
School

1st
Camila Alvarez
Saint Mary's Hall

2nd
Cesar Meza
Chapin High School

3rd
Abigail Zeller
Saint Mary's Hall

4th
Rebecca Candelaria
Ysleta High School

5th
Jayde DeGraff
Americas High School

6th
Shuhan Sun
Del Valle

POI - Program Oral Interpretation

Number of Entries: 12

Place
Team
School

1st
Ben Bankler
Saint Mary's Hall

2nd
Cassidy Gaytan
Eastlake High School

3rd
Veronica Burnham
Del Valle

4th
Valeria Almengor
Eastlake High School

5th
Alyssa Kiesel-Fowler
Parkland High School

6th
Kennedy McDonald
Chapin High School