North Lamar/Wylie

9/23/20-9/26/20
Number of Schools: 31

VCONG - Varsity Congressional Debate

Number of Entries: 23

Place
Team
School

1st
Leo Yu
Plano West Sr High School

2nd
Justin Rho
Plano West Sr High School

3rd
Charles Hou
Plano West Sr High School

4th
Chisom Okorafor
Lovejoy High School

5th
Adithya Karthik
Plano West Sr High School

6th
Apra Donthula
Plano East Sr. High

VLD - Varsity Lincoln Douglas Debate

Number of Entries: 20

Place
Team
School

1st
Nathan Gong
Plano East Sr. High

2nd
Dylan Council
Hereford HS

Semis
Hamsika Gorty
Plano East Sr. High

Semis
Jason Shulman
Plano West Sr High School

Quarters
Tanay Bawa
Lovejoy High School

Quarters
Edward Baute
Byron Nelson High School

Quarters
Jacob White
Byron Nelson High School

Quarters
Anika Doddamane
Plano East Sr. High

VCX - Varsity Policy Debate

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Jack Czyz
Mitchell Laman
Lovejoy High School

2nd
Jonathan Zanzuri
Jannat Verma
Lovejoy High School

Semis
Harmony Moura Burk
Lylliam Oquel
Aubrey High School

Semis
Ryan Sharp
Taylor Hubbs
Mount Pleasant High School

DX - Domestic Extemporaneous Speaking

Number of Entries: 20

Place
Team
School

1st
Adithya Karthik
Plano West Sr High School

2nd
Leo Yu
Plano West Sr High School

3rd
Chisom Okorafor
Lovejoy High School

4th
Neil Gupta
Plano West Sr High School

5th
Kate Carline
Rock Hill HS

6th
Olivia Fan
Plano West Sr High School

DI - Dramatic Interpretation

Number of Entries: 24

Place
Team
School

1st
Isaac Bohls
Northwest HS

2nd
Jaden Cervera
Judson High School

3rd
Mary Hooper
Judson High School

4th
Ryan Wang
Lovejoy High School

5th
Amethyst Garcia
Judson High School

DA - Duet Acting

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Julianne Chapa
Aaron Anderson
Judson High School

2nd
Amanda Perez
Joshuah Mayo
Judson High School

3rd
Jaden Cervera
Sara Peacocks
Judson High School

4th
Danae Jackson
Ariel Gonzalez
Judson High School

5th
Gabriela Hernandez
Jackie Coleman
Judson High School

6th
Emerson Curtis
Amaris Mick
Judson High School

DUO - Duo Interpretation

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Cole Buzbee
Christian Cone
Hallsville Speech and Debate

2nd
Julianne Chapa
Joshuah Mayo
Judson High School

3rd
Danae Jackson
Ariel Gonzalez
Judson High School

4th
Hannah Killey
Karissa Romero
Judson High School

5th
Gabriela Hernandez
Jackie Coleman
Judson High School

6th
Briana Newson
Jaden Cervera
Judson High School

HI - Humorous Interpretation

Number of Entries: 11

Place
Team
School

1st
Aaron Anderson
Judson High School

2nd
Aryan Kapoor
Plano West Sr High School

3rd
Amethyst Garcia
Judson High School

4th
Sam Lamping
Lovejoy High School

5th
Ryan Wang
Lovejoy High School

6th
Shay Sullivan
Bixby High School

INFO - Informative Speaking

Number of Entries: 11

Place
Team
School

1st
Tiffany Hwang
Plano East Sr. High

2nd
Shriya Bhat
Plano East Sr. High

3rd
Aditi Amin
Plano East Sr. High

4th
Olivia Fan
Plano West Sr High School

5th
Taryn Sutherlin
Lovejoy High School

6th
Saher Kamal
Plano West Sr High School

IX - International Extemporaneous Speaking

Number of Entries: 15

Place
Team
School

1st
Charles Hou
Plano West Sr High School

2nd
Eric Ryan
Plano West Sr High School

3rd
Amogh Anoo
Plano West Sr High School

4th
Wesley Barrett
Rock Hill HS

5th
Kelly Hu
Plano West Sr High School

6th
Sukhran Chandrasekar
Plano East Sr. High

OO - Original Oratory

Number of Entries: 21

Place
Team
School

1st
Tiffany Hwang
Plano East Sr. High

2nd
Ryan Wang
Lovejoy High School

3rd
Olivia Fan
Plano West Sr High School

4th
Griffin LaMar
Byron Nelson High School

5th
Taryn Sutherlin
Lovejoy High School

6th
Eric Ryan
Plano West Sr High School

POI - Program Oral Interpretation

Number of Entries: 14

Place
Team
School

1st
Jaden Cervera
Judson High School

2nd
Joshuah Mayo
Judson High School

3rd
Ryan Wang
Lovejoy High School

4th
Aaron Anderson
Judson High School

5th
Garrett Beckman
Lovejoy High School

6th
Briana Newson
Judson High School