La Vernia

9/12/20
Number of Schools: 42

SC - Student Congress

Number of Entries: 30

Place
Team
School

1st
Andrew Cook
Jack C. Hays

2nd
Laura Li
W B Ray High School

3rd
Lizzie Galassini
Dripping Springs High School

4th
Lily Claire Kroll
Dripping Springs High School

5th
Jackeline Zapata
Tuloso Midway High School

6th
Victor Falcon
Jack C. Hays

7th
Joshua Walkingstick
Claudia Taylor Johnson High School

8th
Roopa Bindingnavele
W B Ray High School

CX - CX Debate

Number of Entries: 22

Place
Team
School

1st
Soham Govande
Andre Pham
Round Rock High School

2nd
Gunnar Winkler
Kelly Columbia
Bandera HS

3rd
Ryan Sharp
Taylor Hubbs
Mount Pleasant High School

4th
William Walker
Fletcher Lauber
Sandra Day O'Connor HS

5th
Edgar Delgado
Riley Edens
Sudan

6th
Karina Kosheleva
Krupali Kumar
Round Rock High School

7th
Hunter Foster
John Gonzales
Salado

8th
Bindi Kaplan
Lauren Juarez
Winston Churchill HS

LD - LD Debate

Number of Entries: 32

Place
Team
School

1st
Devon Schwartz
Stratford

2nd
Leon Sakata
Carnegie Vanguard High School

Semis
Amal Khan
BASIS San Antonio Shavano

Semis
Aidan Prater
Bandera HS

Quarters
Mridula Shan
BASIS San Antonio Shavano

Quarters
Sawyer Bagley
Salado

Quarters
Anthony Orellana
Mount Pleasant High School

Quarters
Nathaniel Lombardo
Tuloso Midway High School

PF - PF Debate

Number of Entries: 25

Place
Team
School

1st
William Bacdayan
Ammar Kethavath
Upper St Clair High School

2nd
Ben Coleman
Piper Domsch
L C Anderson High School

Semis
Jose Balli
Austin Malkowski
Geneva School of Boerne

Semis
Samantha Doran
Garrett Fritcher
Geneva School of Boerne

Quarters
Amanda Davis
Tirth Patel
Dripping Springs High School

Quarters
Audrey Edwards
Mia Perez
Dripping Springs High School

Quarters
Carlos Jara
Kamden Steinsholt
Clear Springs High School

Quarters
Elle Beckham
Kaavya Yalamanchili
L C Anderson High School

DX - Domestic Extemp

Number of Entries: 36

Place
Team
School

1st
Natalie Benavides
L C Anderson High School

2nd
Andrew Cook
Jack C. Hays

3rd
Evan Ricke
Jack C. Hays

4th
Ishika Bhasin
Leander High School

5th
Ford McCracken
L C Anderson High School

6th
Anna Ring
Louis D. Brandeis

DI - Dramatic

Number of Entries: 22

Place
Team
School

1st
Reese Cooper
Seminole

2nd
Jaden Cervera
Judson High School

3rd
Mia Wilson
Geneva School of Boerne

4th
Alayna Amen
Seminole

5th
Makayla Randolph
Seminole

6th
Moises Ybaben
Seminole

FX - Foreign Extemp

Number of Entries: 17

Place
Team
School

1st
Connor Howard
Salado

2nd
Connelly Cowan
Mount Pleasant High School

3rd
Ethan Wilkes
John Paul Stevens High School

4th
Shreya Komire
Tuloso Midway High School

5th
Alayna Amen
Seminole

6th
Krystal Cortez
Jack C. Hays

HI - Humorous

Number of Entries: 12

Place
Team
School

1st
Eli Craddock
Dripping Springs High School

2nd
Michael Fehr
Seminole

3rd
Esan Fikes
Geneva School of Boerne

4th
Aaron Anderson
Judson High School

5th
Alena Hernandez
Jack C. Hays

6th
Amy Miller
Geneva School of Boerne

INF - Informative

Number of Entries: 11

Place
Team
School

1st
Sophia Sandoval
Jack C. Hays

2nd
Maya Thakur
Flower Mound High School

3rd
Stephanie Murray
Jack C. Hays

4th
Evan Ricke
Jack C. Hays

5th
Clare Holland
Jack C. Hays

6th
Jakob Zertuche
Jack C. Hays

OO - Original Oratory

Number of Entries: 13

Place
Team
School

1st
Ankita Talukdar
Clear Springs High School

2nd
Payton Carter
Seminole

3rd
Dana Garibaldi
James Nikki Rowe High School

4th
Clare Holland
Jack C. Hays

5th
Catherine Covarrubiaz
Tuloso Midway High School

6th
Briana Newson
Judson High School

POI - Program Oral Interp

Number of Entries: 13

Place
Team
School

1st
Marysa Lozano
Tuloso Midway High School

2nd
Aaron Anderson
Judson High School

3rd
Joshuah Mayo
Judson High School

4th
Cesar Palacios
Tuloso Midway High School

5th
Sky Reyes
Seminole

6th
Reese Cooper
Seminole

WSD - World Schools Debate

Number of Entries: 6

Place
Team
School

1st
Maria Cheng
Dian Yu
Madeline Ou
St John's School

2nd
Janice Thomas
Kevin Huang
Christian Sallese
Melina Sallese
Jordan Pavelko
Clear Springs High School