Victoria East

11/12/20-11/14/20
Number of Schools: 39

CONG - Congressional Debate

Number of Entries: 22

Place
Team
School

1st
Drew Wessels
Prosper High School

2nd
Jace Allen
Tuloso Midway High School

3rd
Kate Carline
Rock Hill HS

4th
Blake Koether
Sinton High School

5th
Katy Thorpe
W B Ray High School

6th
Gretchen Tschetter
Wylie Sr High School

LD - Lincoln Douglas

Number of Entries: 32

Place
Team
School

1st
Sarah Li
Houston Memorial High School

2nd
Zarik Tao
Bridgeland High School

Semis
Vivian Long
Princeton High School

Semis
Ella Huang
St Agnes Academy

Quarters
Owen Denman
Aledo High School

Quarters
Casey Angell
Princeton High School

Quarters
John Cooper
Tuloso Midway High School

Quarters
Barrow Solomon
The Episcopal School of Dallas

CX - Policy

Number of Entries: 14

Place
Team
School

1st
Michael Birdwell
Audrey Schabel
Aledo High School

2nd
Aneesh Mazumder
Surya Emandi
Grapevine High School

Semis
Jasmine Batley
Natalie Self
Princeton High School

Semis
Rex Kidd
Jackson Delhagen
Wimberley High School

PF - Public Forum

Number of Entries: 18

Place
Team
School

1st
Owen Zeng
Vilmos Lo
Strake Jesuit College Preparatory

2nd
Jackie Ku
Christopher Karmonik
Strake Jesuit College Preparatory

Semis
Beomjun Kim
Joshua Ninan
Hebron High School

Semis
Tyler Asuncion
Finnley Miller
Prosper High School

Quarters
Brianna Rodriguez
Alexis Voisin
St Agnes Academy

Quarters
Morgan Chamberlain
Reece Smith
La Vernia High School

Quarters
Arfa Momin
Sophia Pirani
Fort Bend Austin HS

Quarters
Sergio Karam
Noah Valencia
Strake Jesuit College Preparatory

DX - Domestic Extemp

Number of Entries: 25

Place
Team
School

1st
Vivian Long
Princeton High School

2nd
Jace Allen
Tuloso Midway High School

3rd
Elizabeth Garcia
W B Ray High School

4th
Laura Li
W B Ray High School

5th
Wesley Barrett
Rock Hill HS

6th
Kate Carline
Rock Hill HS

DI - Dramatic Interp

Number of Entries: 35

Place
Team
School

1st
Sydney Quimby
Corpus Christi Carroll High School

2nd
Erick Mancilla
Corpus Christi Carroll High School

3rd
Reese Cooper
Seminole

4th
Wiley Sadlier
The Woodlands High School

5th
Chloe Webb
Seminole

6th
Kayla Acosta
Harlingen High School

DA - Duet Acting

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Charlotte Hughes
Emily Weston
Harlingen High School

2nd
Alexa Strubhart
Benjamin Trevino
Harlingen High School

3rd
Nativity Poe
Evyen Castillo
Harlingen High School

4th
Lauren Bender
Tristan Flores
Harlingen High School

5th
Sarah Urbina
Summer Lucio
Harlingen High School

6th
Zackary Viegas
Sonya Garza
Harlingen High School

DUO - Duo Interpretation

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Makayla Randolph
Michael Fehr
Seminole

2nd
Sky Reyes
Daniel Lapusan
Seminole

3rd
Seth Barrientes
Laura Garcia
Seminole

4th
Alayna Amen
Moises Ybaben
Seminole

5th
Tasha Fehr
Dayana Busanes
Seminole

6th
Reese Cooper
Micah Smith
Seminole

HI - Humorous Interp

Number of Entries: 22

Place
Team
School

1st
Michael Fehr
Seminole

2nd
Nativity Poe
Harlingen High School

3rd
Kaylee Frazier
Grapevine High School

4th
Alayna Amen
Seminole

5th
Lauren Bender
Harlingen High School

6th
Audrey Wertz
The Woodlands High School

INFO - Informative Speaking

Number of Entries: 26

Place
Team
School

1st
Arfa Momin
Fort Bend Austin HS

2nd
John Cooper
Tuloso Midway High School

3rd
Bailey Raymond
St Agnes Academy

4th
Sidni Hunter
Snyder High School

5th
Ayla Amjad
Fort Bend Austin HS

6th
Sungjoo Yoon
Burbank Senior HS

IX - International Extemp

Number of Entries: 11

Place
Team
School

1st
Shreya Komire
Tuloso Midway High School

2nd
Jackeline Zapata
Tuloso Midway High School

3rd
Dane Wimmer
Seminole

4th
Casey Angell
Princeton High School

5th
Paola Diaz
Princeton High School

6th
Jasmine Batley
Princeton High School

OO - Original Oratory

Number of Entries: 21

Place
Team
School

1st
Sungjoo Yoon
Burbank Senior HS

2nd
Nardos Wondwossen
Wylie Sr High School

3rd
Bradley Everett
Seminole

4th
Payton Carter
Seminole

5th
Andrea Hinojosa
Harlingen High School

6th
Kate Carline
Rock Hill HS