Grand Oaks

10/29/21-10/30/21
Number of Schools: 31

CONG - Congressional Debate

Number of Entries: 66

Place
Team
School

1st
Gallant Sloan
Caney Creek High School

2nd
Niclaus Gronwaldt
Atascocita High School

3rd
Kaden Farrington
Barbers Hill High School

4th
Steven Brown
Caney Creek High School

5th
Diego Penning
Atascocita High School

6th
Lauren Stephenson
Montgomery

7th
Kelsey Walker
Lake Creek High School

8th
Alejandro Flores
The Woodlands College Park

9th
Scott Peebles
Athens High School

10th
Alyssa Meier
Caney Creek High School

11th
Baylee Cammack
Caney Creek High School

12th
Hailey Fields
Atascocita High School

13th
Savannah Swaney
Tarkington High School

14th
Reagan Tunson
Atascocita High School

15th
Harmony Moore
Northland Christian School

16th
Cierra Raven
Northland Christian School

LD - Lincoln Douglas

Number of Entries: 34

Place
Team
School

1st
Darrel D'Empaire
Ridge Point High School

2nd
Alphy Bijoy
Pearland High School Debate Team

Semis
Alexander Lagos
Klein Cain High School Speech and Debate

Semis
Trisha Sharma
The Woodlands College Park

Quarters
Grayson Fischer
Northland Christian School

Quarters
Devany Balbuena
Pasadena High School

Quarters
Veeru Misra
Ridge Point High School

Quarters
Catherine Walker
Tomball High School

CX - Policy

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Eiddin Ahmed
Jeremiah Jolivette
Heights High School

2nd
Halle DiValentone
Leonardo Ambrosio
Caney Creek High School

Semis
Mahtab Dastur
Malakai Wiley
Klein High School

Semis
Nallely Rodriquez
Julio Rodriguez-Salazar
Pasadena High School

PF - Public Forum

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Jada Benefield
Adyan Ahmed
Pearland High School Debate Team

2nd
Shelby Boone
Alex Chu
Klein High School

Semis
Vincent Iandoli
Noa Clifford
St. Thomas HS

Semis
Maximiliano Molina
William Massey
St. Thomas HS

DX - Domestic Extemp

Number of Entries: 33

Place
Team
School

1st
Lauren Stephenson
Montgomery

2nd
Alicia Martinez
Northland Christian School

3rd
Aidan Clark
St. Thomas HS

4th
Kaden Farrington
Barbers Hill High School

5th
Grayson Fischer
Northland Christian School

6th
Lillianna Reece
Lake Creek High School

DI - Dramatic Interp

Number of Entries: 11

Place
Team
School

1st
Rebecca Jackson
Porter High School

2nd
Samantha Seeton
The Woodlands High School

3rd
Mayline Garcia
Houston MacArthur Sr High School

4th
Grace Anto
Klein High School

5th
Jaquelin Clavel
Klein High School

6th
Taylar Olivia
G W Carver Magnet High

DA - Duet Acting

Number of Entries: 12

Place
Team
School

1st
Kaiden Crismon
Brayden Havard
Montgomery

2nd
Karis Klammer
Luke Homann
Montgomery

3rd
Henry Maynard
Wiley Sadlier
The Woodlands High School

4th
Carra Randle
Wilfred Narvaez
Eisenhower Senior High School

5th
Shea McCleod
Claire Daugherty
The Woodlands High School

6th
Nicholas Adcock
David Johnsen
Klein High School

DUO - Duo Interpretation

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Dylan Martinez Figueroa
Carra Randle
Eisenhower Senior High School

2nd
Alyssa Davis - Leonard
Bailey Day
G W Carver Magnet High

3rd
Maggie Atkinson
Adah Chamberlain
Klein High School

4th
Brycen Jones
Wilfred Narvaez
Eisenhower Senior High School

5th
Catelin Green
Gian Arpino
Eisenhower Senior High School

6th
Elizabeth Rubio
Gabriela Villafana
Eisenhower Senior High School

HI - Humorous Interp

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Brayden Havard
Montgomery

2nd
Samantha Seeton
The Woodlands High School

3rd
Sophia Carter
The Woodlands High School

4th
Michael Dore
Klein High School

5th
Reece Grochett
Montgomery

6th
Henry Maynard
The Woodlands High School

INFO - Informative Speaking

Number of Entries: 17

Place
Team
School

1st
Princess Gould
Andy DeKaney High School

2nd
Brady Dugan
Lake Creek High School

3rd
Jacqui Hapner
Klein High School

4th
Michael Reynard
Andy DeKaney High School

5th
Aditi Chopra
The Woodlands High School

6th
Urvi Adur
The Woodlands High School

IX - International Extemp

Number of Entries: 14

Place
Team
School

1st
Maddie Leard
Northland Christian School

2nd
Lilly Broussard
Northland Christian School

3rd
Claire Schulter
Northland Christian School

4th
Baylee Cammack
Caney Creek High School

5th
Halle DiValentone
Caney Creek High School

6th
Catherine Walker
Tomball High School

OO - Original Oratory

Number of Entries: 13

Place
Team
School

1st
Lauren Stephenson
Montgomery

2nd
Kaiden Crismon
Montgomery

3rd
Erica Burns
Montgomery

4th
Reece Grochett
Montgomery

5th
Hayley Gregory
Atascocita High School

6th
Balina Singh
Klein High School

POI - Program Oral Interpretation

Number of Entries: 11

Place
Team
School

1st
Brayden Havard
Montgomery

2nd
Sophie Briggs
Athens High School

3rd
Alexandria Jacob
Caney Creek High School

4th
Adrianna Garzoria
Caney Creek High School

5th
Daniela Padilla
Caney Creek High School

6th
Madaline Kirk
Caney Creek High School

WSD - World Schools Debate

Number of Entries: 6

Place
Team
School

1st
Jackson Lawrence
Savannah Hardwick
Claire Schulter
Kamila Reyna
Northland Christian School

2nd
Luke Edmonds
Kallee Nelson
Maddie Leard
Camille Downey
Northland Christian School