Roberto Orci Spring Woods TFA Tournament

10/29/21-10/30/21
Number of Schools: 29

CONG - Congressional Debate

Number of Entries: 53

Place
Team
School

1st
Alex Zhang
Stratford

2nd
Ajibula Yerokun
Alief Kerr High School

3rd
Colin Blakeslee
Memorial High School

3rd
Nikhil Murali
Seven Lakes High School

5th
Juliana Franco
Seven Lakes High School

6th
Lauren Clark
Stratford

6th
Sanjay Senthilvelan
Tompkins High School

8th
Sidharth Nair
Seven Lakes High School

9th
Manas Pathak
Seven Lakes High School

9th
Sophie Sagastume
Stratford

11th
Achyut Nair
Seven Lakes High School

12th
Bella Nolan
A and M Consolidated High School

12th
Karim Al Kharsa
Jordan High School

12th
Mischa Wijesekera
Lamar High School

12th
Rohan Kathuria
Seven Lakes High School

12th
Steven Yang
Tompkins High School

LD - Lincoln Douglas

Number of Entries: 51

Place
Team
School

1st
Vishnu Nataraja
Dulles High School

2nd
Ibraheim Maudood
Clear Lake High School

Semis
Mark Luo
Clear Lake High School

Semis
Danil Merchant
Clear Brook High School

Quarters
Connor Taylor
Cypress Woods

Quarters
Justin Li
Dulles High School

Quarters
John Yates
Strake Jesuit College Preparatory

Quarters
Joshua Adegoke
Challenge Early College High School

Octos
Hannah Baetge
A and M Consolidated High School

Octos
Reid Hornsby
Clear Lake High School

Octos
Avani Desai
Dulles High School

Octos
Dylan Wing
Dulles High School

Octos
Nathaniel John
Dulles High School

Octos
Ivan Ting
Memorial High School

Octos
Ryan Stanicic
Memorial High School

Octos
Kafi UmmaTul
Challenge Early College High School

PF - Public Forum

Number of Entries: 28

Place
Team
School

1st
David Lu
Jason Zhao
Seven Lakes High School

2nd
Noah Valencia
Walker Turley
Strake Jesuit College Preparatory

Semis
Laurice Duan
Maggie Yuan
Dulles High School

Semis
Jadon Zheng
Aidan Zhu
Dulles High School

Quarters
Rina Li
Sherry Huang
Dulles High School

Quarters
Jayda Ma
Tiffany Bian
Dulles High School

Quarters
Ethan Choi
Lucy Zeng
Katy Taylor High School

Quarters
Arlin Birkby
Hanif Lawal
Seven Lakes High School

DX - Domestic Extemp

Number of Entries: 40

Place
Team
School

1st
Nihilesh Pari
Jordan High School

2nd
Daniel Rupawalla
Tompkins High School

3rd
Meghana Kunapareddy
Tompkins High School

4th
McKenna Brown
Clear Springs High School

5th
Kaden Schute
Cypress Creek HS

6th
Ananya Kamath
Clear Lake High School

DI - Dramatic Interp

Number of Entries: 19

Place
Team
School

1st
Oluwadara Adebanjo
Alief Elsik High School

2nd
Iliana Cumpian
Clear Falls High School

3rd
Gabriel Ajaegbu
Alief Elsik High School

4th
Annsantra Sijo
Clear Brook High School

5th
Sheba Joshy
Clear Brook High School

6th
Aeon Chen
Tompkins High School

DA - Duet Acting

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Anabelle Evans
Nicole Gee
Foster High School

2nd
Ivanna Rueda
Violet Hardy
Jordan High School

3rd
Hannah Bronsell
Kenzi Patton
Foster High School

4th
Joy Jiang
Sofia Macias
Dulles High School

5th
Folarin Oyeleye
Asher Huegele
Foster High School

6th
Molly Higgins
Michael Dalton
Stratford

DUO - Duo Interpretation

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Linda Wu
Victoria Hu
Seven Lakes High School

2nd
Mysha Samani
Rania Rafferty
Clear Springs High School

3rd
Hamza Mir
Asher Huegele
Foster High School

4th
Holley Russell
Johanna Freed
Spring Woods High School

5th
Porter Sorensen
Julian Cisneros
Clear Springs High School

6th
Denise Marin
Moises Lopez
Spring Woods High School

HI - Humorous Interp

Number of Entries: 10

Place
Team
School

1st
Linda Wu
Seven Lakes High School

2nd
Caleb Adams
Hastings High school

3rd
Kaden Sanders
Alief Elsik High School

4th
Andrew Li
Seven Lakes High School

5th
Hannah Bronsell
Foster High School

6th
Abigail Egbujor
Alief Elsik High School

INFO - Informative Speaking

Number of Entries: 24

Place
Team
School

1st
Karen Cui
Jordan High School

2nd
Aahil Tharani
Clear Brook High School

3rd
Aqsa Babar
Clear Brook High School

4th
Ethni Mena-Ajakpovi
Katy Taylor High School

5th
Safa Prasla
Clear Brook High School

6th
Hareem Tariq
Clear Brook High School

IX - International Extemp

Number of Entries: 38

Place
Team
School

1st
Sachit Devaraj
Tompkins High School

2nd
Sanjay Senthilvelan
Tompkins High School

3rd
Daniel Rupawalla
Tompkins High School

4th
Meghana Kunapareddy
Tompkins High School

5th
Andrew Li
A and M Consolidated High School

6th
Hana Perez
Tompkins High School

OO - Original Oratory

Number of Entries: 34

Place
Team
School

1st
Karen Cui
Jordan High School

2nd
Apolline Brossard
Memorial High School

3rd
Poojita Balusu
Jordan High School

4th
Alina Du
Memorial High School

5th
Catherine McClees
Stratford

6th
Manushree Chilukoori
Tompkins High School

POI - Program Oral Interpretation

Number of Entries: 16

Place
Team
School

1st
Daphnie Yang
Seven Lakes High School

2nd
Gabriel Ajaegbu
Alief Elsik High School

3rd
Latifah Adesina
Alief Elsik High School

4th
Oluwadara Adebanjo
Alief Elsik High School

5th
Kaylee Flowers
Alief Elsik High School

6th
Abigail Egbujor
Alief Elsik High School

WSD - World Schools Debate

Number of Entries: 14

Place
Team
School

1st
Ebenezer Appiah
Diego Castillo
Edgar Euceda
Deborah Onabanjo
Alief Elsik High School

2nd
Anthony Hoang
Rubick Hernandez
Hadeed Ahmed
Alief Elsik High School

Semis
Motewogbola Awobokun
Shreya Marimuthu
Jada Ogueh
Madison Graner
Jordan High School

Semis
Hanz Calimag
Nicholas Chen
Max Liu
Robert Tantiado
Elisabeth Mathis
Tompkins High School